عدم حضور واسط‌های تکنولوژی، چالش اساسی ارتباط صنعت با دانشگاه
جمعه 26 آذر 1395

دبیر انجمن مراکز تخصصی تحقیق و توسعه صنایع و معادن با تاکید بر ضرورت ایجاد رویکرد صنعتی نمایشگاه پژوهش و فن‌بازار گفت: در بسیاری از کشورهای پیشرفته به منظور ایجاد ارتباط صنعت با دانشگاه شرکت‌هایی با عنوان «دلالان تکنولوژی» و «واسطه‌های تکنولوژی» اقدام به معرفی توانمندی‌های دانشگاه به بخش صنعت می‌کنند.

علی معصومی در حاشیه هفدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن‌بازار در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری با هدف عرضه توانمندی‌های کشور در دانشگاه‌ها، مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان برگزار می‌شود، افزود: از سال‌های قبل رویکرد جدیدی به این نمایشگاه اضافه شد و آن عرضه توانمندی‌های بخش صنعتی بوده است.

وی با بیان اینکه از امسال رویکرد عرضه نیازمندی‌های بخش صنعت به این نمایشگاه اضافه شده است،‌ خاطرنشان کرد: ما انتظار داریم که با این اقدام این فرهنگ نهادینه‌سازی شود که پژوهش‌های دانشگاهی در راستای رفع نیازمندی‌های بخش صنعتی باشد.

معصومی اضافه کرد: بر این اساس در این نمایشگاه با اختصاص فضایی به بخش صنعت، نیازمندی‌های مربوط به بخش صنعت عرضه شده است.

دبیر انجمن مراکز تخصصی تحقیق و توسعه صنایع و معادن ادامه داد: با این رویکرد شرکت‌های صنعتی و انجمن‌های صنفی صنعتی نیز در این نمایشگاه حاضر شده‌اند و امیدواریم از سال آینده شاهد حضور بیشتر بخش صنعتی در این نمایشگاه باشیم و در کنار آن دانشگاه‌ها نیز با حضور خود در غرفه‌های بخش صنعتی از نیازمندی‌های این بخش مطلع شوند.

معصومی تحقق این امر را در گرو ایجاد حلقه‌های واسط میان صنعت و دانشگاه دانست و یادآور شد: برخی از صنایع با دانشگاه‌ها ارتباط دارند ولی متاسفانه همانند کشورهای توسعه‌یافته این ارتباط منسجم نیست. چراکه حلقه‌های ارتباطی میان بخش‌های دانشگاهی و صنعتی وجود ندارد.

وی پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد را از جمله حلقه‌های واسط میان بخش‌های صنعتی با دانشگاهی نام برد و یادآور شد: در کشورهای توسعه‌یافته برخی از شرکت‌ها که با نام توسعه‌دهنده تکنولوژی فعالیت می‌کنند، ایده‌ها و فناوری‌های ایجاد شده در دانشگاه‌ها را جمع‌آوری و آماده‌سازی برای صنعت می‌کنند.

معصومی دلالان تکنولوژی را از دیگر حلقه‌های واسط میان دانشگاه و صنعت نام برد و گفت: این افراد توانمندی‌های دانشگاهی را جمع‌آوری و در قالب نمایشگاهی اقدام به معرفی این فناوری‌ها به بخش صنعت می‌کنند.

وی با بیان اینکه این حلقه‌های واسط تاکنون در کشور ایجاد نشده اند، تاکید کرد: تا زمانی که این حلقه‌ها در کشور تشکیل نشوند ارتباط صنعت با دانشگاه با چالش‌های زیادی مواجه می‌شود.

دبیر انجمن مراکز تخصصی تحقیق و توسعه صنایع و معادن در عین حال با اشاره به اقدامات ایجاد شده از سوی پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد برای ایجاد ارتباط میان پژوهش‌های دانشگاهی با بخش صنعت ابراز امیدواری کرد که با تقویت این مراکز این ارتباط منسجم‌تر شود.