ستاری دربازدید از دانشگاه علم و صنعت خواستار شد
ایجاد زمینه ورود دانشگاه‌ها به عرصه تجاری با شرکتهای دانش‌بنیان
شنبه 25 بهمن 1393

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: باید بتوانیم قوانین را در جهت حرکت دادن دانشگاه‌ها به سوی توانمند شدن در ایجاد شرکتهای دانش بنیان اجرایی کنیم، چرا که دانشگاه‌ها صاحب بستر بسیار مناسبی برای تحقق اقتصاد دانش بنیان هستند.

دکتر سورنا ستاری در بازدید از مراکز تحقیقاتی دانشگاه علم و صنعت ایران، نبود مشتری برای پژوهش‌ها را عمده‌ترین مشکل این بخش عنوان کرد و گفت: در پژوهش‌ها غالبا یک مساله فرضی داریم که پژوهش راه حل آن را ارائه می‌کند اما برای این مساله فرضی، مشتری حقیقی وجود ندارد. این مشکل چه در حوزه پژوهش‌های مرز دانش و چه در حوزه پژوهش‌های تجاری، مشاهده می‌شود.

وی با بیان اینکه پژوهش تجاری با پول بلاعوض تحقق نمی‌یابد، ابراز کرد: پژوهشی که به فروش و مشتری منجر شود، ساز و کارهای خاص خود را دارد و در این میان سازمان‌های دولتی صرفا مشتری پژوهش‌های مرز دانش هستند. در پژوهش‌های تجاری، فکر می‌کنیم که می‌توان با پول دولت محصول تجاری به بخش صنعت تحویل دهیم، اما تا زمانی که سرمایه دولتی صرف بخش پژوهش تجاری شود، این اتفاق رخ نخواهد داد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به این که زمینه ورود دانشگاه‌ها به عرصه تجاری از طریق نهادهای واسط همچون پارکها و شرکتهای دانش بنیان امکان پذیر می شود، گفت: در معاونت علمی تلاش می‌کنیم تا اثبات کنیم پژوهش درآمدزا است و عدد درآمد پژوهش می‌تواند شامل ارقام بسیار بالایی باشد. نخستین گام برای تحقق درآمدزایی از پژوهش، داشتن مشتری و شناخت نیازهای واقعی جامعه و بازار است.

ستاری با بیان اینکه در دانشگاه‌های دولتی کشور عدد قابل توجهی از هزینه‌ها توسط بودجه دولتی تامین می شود، بر ضرورت تامین درآمد پژوهش‌های کاربردی از طریق بخش خصوصی تاکید کرد و افزود: شاید تا تحقق تامین درآمد پژوهش‌ها از بخش خصوصی و تجاری سازی دستاوردهای فناوری دانشگاه ها فاصله زیادی داشته باشیم، اما با این جهت گیری باید کسب هزینه‌ها در دانشگاه‌ها از طریق شرکت های دانش بنیان شکل بگیرد.

وی با تاکید بر ریزش فناوری‌های تولید و انباشت شده در پژوهش‌های دولتی از جمله حوزه دفاعی گفت: باید این فناوری‌ها به سمت تجاری شدن و استفاده در زندگی مردم حرکت کند و این امر تنها از طریق بخش خصوصی تحقق می‌یابد. نتیجه بسیاری از پژوهش‌های کلان مورد استفاده قرار نمی گیرند در حالی که می‌توانند با ورود به حوزه تجاری تاثیرات مهمی در زندگی مردم داشته باشند.

رئیس هات امنای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران با اشاره به اینکه تجربه‌های قبلی نشان داده است پژوهشگاه‌ها نسبت به هزینه‌های صرف شده، عملکرد و برون‌داد پایینی داشته‌اند، گفت: ضعف اغلب پژوهش‌ها این است که کاربردی در حوزه تجاری ندارند، در صورتی که تاکید بر دریافت خروجی از این تلاش‌ها می تواند موجب سودآوری، ایجاد اشتغال و تامین بخش عمده ای از هزینه های پژوهشگاه‌ها و دانشگاه های کشور شود.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اصلاحات صورت گرفته در آیین نامه‌های این بنیاد، بیان کرد: تغییر آیین نامه‌های بنیاد در جهت سهیم کردن دانشگاه‌ها در حمایت و ارائه تسهیلات به نخبگان، موجب تسریع روند پیوستن افراد برجسته به جمع نخبگان خواهد شد. انتخاب افراد نخبه به دانشگاه‌ها سپرده شده است و ظرفیت افزایش سهمیه دانشگاه‌ها در آیین نامه پیش بینی شده است. بنیاد ملی نخبگان، عضو نداشته است و نخواهد داشت، بلکه با ارائه تسهیلات از نخبگان حمایت خواهد کرد. زیرا فردی که رتبه برتری در دانشگاه به دست آورده است باید وارد چرخه کارآفرینی شود و نباید به واسطه رتبه‌اش حقوقی بگیرد.

دبیر هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه تکیه اقتصاد دانش بنیان به نیروی انسانی کارآمد و توانمندی افراد است، ابراز کرد: باید ساز و کاری ایجاد شود تا بتوانیم افراد را از حیث توانمندی فناوری و دانش ارزش گذاری کنیم. بانکهای کشور با این مفاهیم آشنا نیستند از همین رو، صندوق نوآوری و شکوفایی می تواند این ارزش گذاری را به خوبی انجام دهد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها محل زایش شرکتهای دانش بنیان هستند، افزود: باید بتوانیم قوانین را در جهت حرکت دادن دانشگاه‌ها به سوی توانمند شدن در ایجاد این شرکت‌ها اجرایی کنیم چرا که دانشگاه‌ها صاحب بستر بسیار خوبی برای تحقق اقتصاد دانش بنیان هستند.

براساس این گزارش، ستاری در این بازدید از مرکز تحقیقات ماهواره و دستاوردهای بومی کشور در زمینه تولید ماهواره‌های تحقیقاتی بازدید کرد. مرکز فناوری‌های عصبی ایران بخش دیگری بود که توسط معاون علمی و فناوری رئیس جمهور بازدید شد. در آخرین بخش این بازدید، ستاری از موسسه کامپوزیت ایران که با بهره گیری از دانش بومی نانو به تولید الیاف کامپوزیتی و سازه‌های مقاوم و الیاف شیشه می‌پردازد، بازدید به عمل آورد.

منبع : ایسنا