آیت الله هاشمی رفسنجانی دعوت حق را لبیک گفت
یکشنبه 19 دی 1395

آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام و رهبری دعوت حق را لبیک گفت.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری آنا، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام که در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شده بود،‌ دار فانی را وداع گفت.
علت فوت،‌ایست کامل قلبی بود
آقاجانی معاون وزیر بهداشت و درمان با اشاره به روند درمان آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: ایشان حوالی ساعت 6 بعدازظهر امروز به طور ناگهانی دچار ایست کامل قلبی شدند. ایشان بلافاصله به بیمارستان منتقل شده و در بخش اورژانس بستری شدند. با حضور تیم متخصص درمانی حدود یک ساعت و سی دقیقه عملیات احیا ادامه داشت و همه اقدامات درمانی انجام شد، اما ایشان در ساعت 7 و 30 دقیقه به لقاءالله پیوستند.
رئیس جمهوری با چشمانی اشکبار بر بالین یا دیرین امام(ره)
با توجه به شرایط وخیم آیت الله رفسنجانی، طی ساعت پایانی، افراد زیادی به بیمارستان شهدای تجریش رفتند . حسن روحانی، رییس جمهور ایران هم با چشمانی اشک بار، در محل حاضر شده است.
آیت الله محمدی گلپایگانی، رییس دفتر رهبر معظم انقلاب نیز از ساعتی پیش وارد حسینیه جماران شده است.
در سوابق، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، نماینده مجلس خبرگان رهبری، دومین رییس مجلس خبرگان رهبری، چهارمین رییس جمهور ایران، اولین رییس مجلس شورای اسلامی، رییس شورای عالی دفاع در زمان جنگ و جانشین فرماندهی کل قوا، به چشم می خورد.
خلیلی: اطلاعیه ها از طریق دفتر مجمع اعلام می شود
معاون روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت و گو با ایرنا ضمن تایید این خبر گفت: رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام عصر امروز در بیمارستان شهدای تجریش به امام راحل، همرزمان شهید و همه شهیدان انقلابی و دفاع مقدس پیوست.
خلیلی افزود: برنامه های آتی طی اطلاعیه های بعدی از طریق دفتر به اطلاع مردم عزیز و داغدار می رسد.
رییس جمهوری بر بالین آیت الله هاشمی رفسنجانی حاضر شد و این مصیبت را به محمدهاشمی و دیگر فرزندان ایشان تسلیت گفت.
همچنین وزرا و مسوولین در بیمارستان حاضر شدند.
پیکر آیت الله هاشمی به بیمارستان جماران انتقال یافت
پیکر آیت الله هاشمی دقایقی پیش به بیمارستان جماران انتقال یافت. گفتنی است وزرا و مسئولین در بیمارستان حاضر شده اند.
تسلیت جهانگیری، منتظری و یونسی
لحظاتی پیش جهانگیری معاون اول، منتظری دادستان کل کشور و یونسی مشاور رییس جمهور در بیمارستان شهدای تجریش حضور یافته و مصیبت وارده را به خانواده مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی تسلیت گفتند.
حال و هوای بیمارستان شهدای تجریش پس از درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی

با وجود اینکه خبر درگذشت آیت الله هاشمی اعلام شده است اما همچنان در اطراف بیمارستان شهدای تجریش از شمار حضور مردم و ماموران مقابل بیمارستان شهدای تجریش کاسته نشده است.
در همان حال دقایقی بعد از آن با بلندشدن صدای شیون و زاری جمعی از نزدیکان آیت الله هاشمی رفسنجانی شواهد حکایت از قطعی شدن خبر درگذشت رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌داد.
در همین حال و در حالی که گفته می‌شود پیکر آیت الله هاشمی به محله جماران تهران منتقل می‌شود، همچنان چند صد نفر در مقابل بیمارستان شهدای تجریش تجمع کرده‌اند که البته با حضور ماموران اجازه ورود هیچ کس و حتی خبرنگاران نیز به داخل بیمارستان داده نمی‌شود.
در حال حاضر به سرعت بر جمعیت حاضر در مقابل بیمارستان افزوده می‌شود به طوری که سراسر خیابان ولیعصر تقریبا مسدود شده است و حاضران علی رغم تذکرات و برخوردهای ماموران حاضر در محل حاضر به ترک بیمارستان نیستند.
همچنین علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی نیز دقایقی پیش وارد بیمارستان شهدای تجریش شد.
مهدی هاشمی بر سر پیکر پدر
مهدی هاشمی فرزند آیت الله هاشمی هم لحظاتی پیش بر سر پیکر پدر حضور پیدا کرد.
روبان سیاه بر قاب تلویزیون
شبکه‌های تلویزیونی صداوسیما به علت درگذشت "آیت‌الله هاشمی رفسنجانی" روبان سیاه رنگی را در سمت چپ تصاویر خود قرار داده‌اند.
هم اکنون وداع با پیکیر آیت الله هاشمی رفسنجانی در حسینه جماران
معاون روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: هم اکنون مجلس خودجوش واداع با پیکیر آیت الله هاشمی رفسنجانی در حسینه جماران برگزار می شود.
حمزه خلیلی معاون روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: پس از اطلاع مردم و مسوولین از ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی خیل مشتاقان ایشان به سوی بیمارستان و حسینه جماران آمدند و هم اینک مراسم خودجوش با واداع با پیکیر این عزیز سفرکرده در حسینه جماران برگزار می شود.
وی تاکید کرد: بسیاری از مسوولین مملکتی و وزرا و نهادها و سازمان ها و ارگان ها و اهالی جماران در این مراسم حضور دارند.
ترافیک سنگین در شمال تهران
در پی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و حضور دوستدارانش در اطراف بیمارستان شهدای تجریش وضعیت ترافیکی در محدوده خ ولیعصر و شریعتی سنگین شد.
*اعضای شورای نگهبان در پیامی رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام و رهبری را تسلیت گفتند.
*محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ارتحال حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت.
*آیت الله احمد جنتی رئیس مجلس خبرگان رهبری درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی یار امام راحل را تسلیت گفت.
*حجت الاسلام و المسلمین حسن خمینی در پست اینستاگرامی درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت و نوشت: انا لله و انا الیه راجعون
زمان مراسم تشییع اعلام شد
سه شنبه 10 صبح مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از دانشگاه تهران به سمت آرامگاه ابدی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار خواهد شد.
هاشمی در قم به خاک سپرده می شود
همجنین حسین مرعشی اعلام کرد: مراسم تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی روز سه‌شنبه ١٠ صبح از دانشگاه تهران آغاز و تدفین وی در قم انجام خواهد شد. پیش از این برخی از رسانه‌ها از قول محسن رضایی محل تدفین آیت‌الله هاشمی را مشهد اعلام کرده بودند که خود این خبر را تکذیب کرده است.
خیابان های منتهی به جماران همه بسته است و ترافیک سنگین و مردم پیاده در حال طی کردن مسیر به سمت جماران هستند.
خیابان اصلی و حتی کوچه های فرعی مملو از جمعیت هستند. هم اکنون، مردم مقابل حسینیه جماران شعار می دهند «هاشمی هاشمی راهت ادامه دارد».
سورنا ستاری و خانواده اشراقی در حسینیه جماران حضور یافتند. جمعیت مردم مانع از عبور و مرور شده است. مسئولین حفاظت با دعوت مردم به آرامش از آنان درخواست می کنند که متفرق شده و در روز سه شنبه در مراسم تشییع حضور یابند.
اسحاق جهانگیری، صالحی امیری، بیژن زنگنه و عباس آخوندی نیز در میان جمعیت دیده می شوند.