سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگو با آنا تاکید کرد
حمایت از ایده‎های برتر در راستای اقتصاد مقاومتی و کمک به اشتغال‌زایی
چهار شنبه 13 اردیبهشت 1396

سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد حمایت از ایده‎های برتر فارغ‌التحصیلان و اساتید می‌تواند به کسب وکارهای جدید در جامعه منجر شود.

دکتر مرتضی موسی‎خانی، درباره برنامه‌های خود به خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا گفت: «ابتدا باید از اعتماد دکتر نوریان و رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی تشکر و قدردانی کنم. دکتر ولایتی در جلسه معارفه بر فرمایش رهبر معظم انقلاب درباره اقتصاد مقاومتی تاکید داشت. بنابراین باید به دنبال پژوهش‎های کاربردی که برای جامعه، مفید و موثر است، باشیم.»
او ادامه داد: «پژوهش‎ها باید مشکلات جامعه را کاهش دهد. بنابراین این موضوع یکی از اولویت‎های دانشگاه آزاد اسلامی خواهد بود.»
موسی‎خانی به تهیه لیستی از اولویت‎های دانشگاه آزاد اسلامی در امر پژوهش اشاره کرد و افزود: «بعد از بررسی و تهیه لیست، فهرست‎ها در اختیار واحدهای دانشگاهی سراسر کشور قرار می‎گیرد.»
سرپرست معاونت دانشگاه آزاد اسلامی گفت: «در حوزه‎های مختلف از ظرفیت‎های اساتید و اعضای هیات علمی برای محورهای تهیه شده استفاده می‎کنیم.»
او به منابع بودجه پژوهشی اشاره کرد و افزود: «خوشبختانه، امسال بودجه پژوهشی خوبی داریم. بنابراین یکی از اولویت‎ها و برنامه‎های دانشگاه آزاد اسلامی این است که بودجه پژوهشی، در مسیر درست و صحیح به کار گرفته شود.»
موسی‎خانی ادامه داد: «کشورمان از ظرفیت‎های خوبی مانند استعدادهای برتر، دانشجویان نخبه و جوانان خلاق برخوردار است. مباحثی مانند توسعه کارآفرینی، حمایت از مراکز رشد، توسعه شتاب‌دهنده دانشگاه از ایده‌های جدید از دیگر اقدامات مهم دانشگاه آزاد اسلامی برای استفاده از این ظرفیت‌ها خواهد بود.»
سرپرست معاونت دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد حمایت از ایده‎های برتر فارغ‌التحصیلان و اساتید می‌تواند به کسب وکارهای جدید در جامعه منجر شود و دانشگاه آزاد اسلامی از چنین ایده‎هایی حمایت می‎کند.
او گفت: «توسعه پارک‎های علم و فناوری و مراکز رشد از برنامه‎های حمایتی و مهم دانشگاه آزاد اسلامی به حساب می‌آید. زیرا توجه به این مساله باعث اشتغال‌زایی و عدم سرخوردگی جوانان و فارغ‌التحصیلان می‎شود.»
موسی‎خانی در ادامه به برنامه‎های خود درباره جذب نخبگان اشاره کرد و افزود: «سیاست‎هایی برای نیروی انسانی و بورسیه‎ها از سوی دکتر ولایتی و دکتر نوریان تدوین شده است. بنابراین ما باید بسترهایی را برای رشد نخبگان ایجاد کنیم و همانطور که پیشتر گفتم باید از ایده‌های برتر و کارآفرین‎ها برای معرفی محصولات حمایت کنیم تا به مرحله تجاری‌سازی و تولید انبوه برسیم.»
سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی افزود: «مسائلی مانند تحقیقات و حضور در مراکز علمی و تحقیقاتی را حتماً دنبال می‎کنیم. زیرا تحقیقات کاربردی یکی از تاکیدات رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی است. همچنین ما از تبدیل ایده‌های برتر برای تولید محصول حمایت می‎کنیم تا دیگر برای دانشجویان، فارغ‌التحصیلان و... سرخوردگی به وجود نیاید.»
او در بخش دیگری از سخنان خود به صندوق حمایت از پژوهشگران اشاره کرد و گفت:‌«صندوق یکی از ابزارهای کمکی برای ورود به بازار و چرخه تولید به شمار می‎آید. اما تمرکز منابع مالی را باید با سیاست‌های رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بررسی کنیم. بنابراین هر برنامه‎ای که نیاز به بازنگری یا تغییر داشته باشد حتما درباره آن با رئیس و هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی مشورت می‎کنیم.»