ابررسانای دما بالا در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات ساخته شد
دو شنبه 15 دی 1393

محققان واحد علوم و تحقیقات موفق به ساخت ابررسانای دما بالای یتریم باریم کوپر اکسید (YBCO) که نخستین ابررسانای دما بالای شناخته شده در دنیا به شمار می‌رود، شدند.

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی مکانیک و هوافضا این واحد، گفت: صرفه‌جویی در مصرف انرژی یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های عصر حاضر به شمار می‌رود. همین امر سبب شده است تا بودجه‌های زیادی به تحقیق و پژوهش در راستای بهبود مصرف انرژی و دستیابی به انرژی‌های ارزان و کم خطرتر اختصاص یابد.

دکتر مرتضی خیاط با بیان این مطلب که علم ابررسانایی، علمی کوانتومی است که می‌تواند نقش بسزایی را در بهبود مصرف انرژی ایفا کند، افزود: یک ماده ابررسانا که در دمای بحرانی خود دارای مقاومت الکتریکی صفر است، قادر است انرژی را بدون هیچ گونه اتلافی از خود عبور داده و بر روی یک میدان مغناطیسی معین شناور بماند. بدیهی است که این پدیده دارای چشم‌اندازی روشن بوده و نقشی اساسی را در آینده بشر ایفا خواهد کرد.

وی اظهار کرد: این ابررسانا در شرایط ایده‌آل دارای دمای بحرانی 93 درجه کلوین است. این نوع ابررسانا با توجه به شرایط انتقال اکسیژنی بین صفحات خود با تعداد خاصی اکسیژن به تعادل رسیده و ساختار خود را تشکیل می‌دهد.

خیاط گفت: پس از ساخت ابررسانای مورد نظر، برای بررسی خواص ابررسانایی، با استفاده از دستگاه تست XRD جزئیات ابررسانای مذکور مشخص شده و پارامترهای اساسی این نوع ابررسانا مانند ثابت شبکه کریستالی، نوع ساختار کریستالی و درصد اکسیژن آن مورد بررسی قرار گرفته است.

به گفته عضو هیات علمی دانشکده مهندسی مکانیک و هوافضا واحد علوم تحقیقات، در ‌‌نهایت به کمک نیتروژن مایع و رساندن دمای این ماده به دمای بحرانی خود، آهن‌ربای ساماریم کبالت قرار گرفته بر روی قرص ابررسانا، معلق شده است.

به گزارش آنا، این ابررسانا با راهنمایی دکتر مرتضی خیاط و با همکاری صدف طایفه و حمیده منصوری، فارغ‌التحصیلان کار‌شناسی رشته مهندسی هوافضا این واحد دانشگاهی ساخته شده است.