«آراز طیف پلاسما» نخستین شرکت دانش‌بنیان رسمی در واحد علوم و تحقیقات
دو شنبه 6 دی 1395

«آراز طیف پلاسما» که مجوز آن از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اخذ شده نخستین شرکت دانش‌بنیان رسمی در واحد علوم و تحقیقات است.

دیر گروه کار‌شناسی ارشد فیزیک مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما این واحد دانشگاهی با بیان اینکه پروژه امحای زباله‌های خطرناک به کمک پلاسما اسفند ۱۳۹۴ با اختصاص یک میلیارد تومان، وارد فاز اصلی خود شد، گفت: «پروژه امحای زباله‌های خطرناک به کمک پلاسما در مرحله اول بصورت پایلوت و پس از آن وارد صنعت خواهد شد. نکته حائز اهمیت این است که همه تجهیزات لازم برای این پروژه در داخل کشور تولید می‌شود.»
دکتر شهروز ساویز با بیان اینکه گرایش فتونیک در سال تحصیلی جاری راه اندازی شده است، افزود: «ساخت لیزر‌ها، قطعات اپتیکی – الکترونیکی، رادار‌ها، مایکرویو و مباحثی نظیر آن‌ها در فتونیک مطرح می‌شود. از آنجایی که این گرایش بسیار کاربردی و از علوم روز و مطرح در دنیاست، این گرایش در واحد علوم و تحقیقات با هدف پیگیری آموزش‌های بروز و کاربردی راه اندازی شد.»
ساویز با توجه به رشته اتمی – مولکولی تصریح کرد: «این مبحث جزء گرایش‌های پیشرفته و بروز در دنیا است که به دلیل کاربرد گسترده آن از استقبال خوبی برخوردار است. پلاسما از زیرمجموعه‌های این گرایش است.»
وی افزود: «رشته نانوفیزیک نیز از علوم روز دنیا و عملی است که امروزه به سبب کاربردهای آن اهمیت ویژه‌ای دارد. از آنجایی که مواد در اندازه‌های مختلف بویژه ابعاد نانو خواص متفاوتی از خود نشان می‌دهند، علم نانو نیز با دیگر علوم تفاوت دارد که همین امر نشان از گستردگی فضای فعالیت، تحقیق و پژوهش در این زمینه را دارد.»
ساویز با بیان اینکه سیاست اصلی مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما، آموزش‌های کاربردی، خروج از فاز آزمایشگاهی و حرکت به سمت تولید صنعتی و درآمدزایی است، گفت: «بر این اساس با برنامه‌ای مدون در سال ۱۳۹۵ با همکاری دکتر قرآن نویس، دکتر ساری و دکتر درانیان اقدام به راه‌اندازی شرکتی با عنوان «آراز طیف پلاسما» کرده‌ایم. با توجه به ظرفیت‌ها و امکانات این شرکت، حدود یک ماه پیش درخواست دانش‌بنیان شدن آن به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارائه شده که خوشبختانه مجوز آن صادر شده و رسما نخستین شرکت دانش‌بنیان در واحد علوم و تحقیقات است.»