برای نخستین بار در دنیا و از سوی محقق واحد علوم و تحقیقات صورت گرفت؛
ساخت دریچه قلب و بررسی خواص بیولوژیک، ژنتیکی و مکانیکی آن در سلول‌های دریچه‌ای
چهار شنبه 24 دی 1393

برای نخستین بار در دنیا و از سوی محقق واحد علوم و تحقیقات دریچه قلب ساخته و خواص بیولوژیک، ژنتیکی و مکانیکی آن در سلول‌های دریچه‌ای بررسی شد.

مریم اسلامی پزشک و فارغ‌التحصیل دکتری تخصصی زیست‌شناسی گرایش ژنتیک مولکولی این واحد دانشگاهی که پایان نامه دکتری تخصصی خود را در دانشگاه هاروارد امریکا به طور حضوری و با راهنمایی پرفسور خادم حسینی و دکتر جوادی و مشاوره دکتر شکرگزار و دکتر اقدمی به پایان رسانده درباره این طرح تحقیقاتی خود گفت: با توجه به شیوع روزافزون بیماری‌های دریچه قلب، انتظار می‌رود میزان تعویض دریچه قلب در آینده افزایش یابد که بر همین اساس محققان و دانشمندان به دنبال ایجاد راه‌های جدید برای مشابه سازی ساختار‌ها و مشخصات اصلی بافت دریچه قلب انسان هستند.

وی با بیان این مطلب که بکارگیری یک داربست مناسب در ساخت بافت دریچه قلب به شکلی که بتواند بر ترشح مهم‌ترین اجزای مایع میان‌بافتی از جمله کلاژن تیپ یک و الاستین اثر بگذارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، افزود: در این مطالعه، استفاده از آزمایش‌های مختلف بیولوژیکی، مکانیکی و ژنتیکی برای بررسی میزان بیان ژن‌های کلاژن I و الاستین در سلول‌های دریچه میترال قلب کشت شده و این کپسوله شده در کمپوزیت هیدروژلی میکروفیبری، در مقایسه با هیدروژل و میکروفیبر به تنهایی بررسی شده است.

عضو استعدادهای درخشان باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان واحد علوم و تحقیقات اضافه کرد: اگرچه میزان زنده بودن سلول‌ها و فعالیت متابولیکی آنها در همه انواع داربست‌ها مشابه بود، وجود هیدروژل باعث بهبود توزیع سه بعدی سلول‌های بینابینی دریچه میترال شد.

وی ادامه داد: بر اساس نتایج به دست آمده مقادیر یکسانی در Youngs modulus و استحکام کششی نهایی در داربست‌های PGS- PCL و کمپوزیت‌ها دیده شد.

اسلامی اظهار کرد: با توجه به اینکه مشاهده شد این داربست خواص بیولوژیکی، ژنتیکی و قابلیت‌های مکانیکی لازم مشابه دریچه قلب را دارا است و نیز توانایی رشد، ترمیم و بازسازی به عنوان یک بافت را دارد، این کمپوزیت می‌تواند به عنوان یک الگو برای ساخت بافت دریچه قلب با ساختاری سه بعدی مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش آنا، دانشجوی واحد علوم و تحقیقات از رساله دکتری تخصصی خود با عنوان «ساخت داربست دریچه قلب بر اساس الگوهای مولکولی و مطالعه اثرات مکانیکی، بیولوژیکی و تغییرات بیان ژن‌های آن (ژن‌های کلاژن یک و الاستین) در دودمان سلولی VICs» که به طور مشترک بین دانشگاه هاروارد و واحد علوم و تحقیقات صورت گرفته به صورت ویدیو کنفرانسی دفاع کرد.

اسلامی در همایش سلول و ژن درمانی، اکتبر 2014 امریکا، با ارائه سخنرانی با عنوان؛ «ساخت دریچه قلب با جدید‌ترین تکنیک‌های بیولوژیک» و برگزارکننده کارگاه آموزشی؛ «ساخت دریچه قلب و بررسی خواص ژنتیکی، بیولوژیکی و مکانیکی آن در سلول‌های دریچه قلب»، بوده و به عنوان جوان‌ترین برگزار کننده کارگاه آموزشی در این کنگره نیز برگزیده شده است.