استاندار البرز در واحد کرج:
کاربردی‌ کردن علوم دانشگاهی به منظور رفع مشکل اشتغال فارغ‌التحصیلان ضروری است
سه شنبه 23 دی 1393

استاندار البرز با دعوت دانشگاه‌ها به وحدت و همدلی برای توسعه استان بر ضرورت کاربردی‌سازی علوم دانشگاهی به منظور رفع مشکل اشتغال فارغ‌التحصیلان تاکید کرد.

سیدحمید طهایی در نشست هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج، موضوع اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را یکی از مسائل مهم استان دانست و اظهار کرد: در جریان دیدارهای مردمی به صورت هفتگی شاهد مراجعه خیل فارغ‌التحصیلان جویای کاریم و شاهد هستیم دانش‌آموختگان مراکز فنی حرفه‌ای بسیار سهل‌تر وارد بازار کار می‌شوند، بنابراین باید بر روی حرفه‌ای شدن دانشجویان و کارآمدی آنان پس از فارغ‌التحصیلی تدبیری اندیشیده شود.

وی تصریح کرد: نباید دچار روزمرگی‌ها شد و وحدت را که همواره از سوی مقام معظم رهبری مورد تاکید قرار گرفته و رئیس جمهور نیز به این مهم تاکید دارد و آن را نیاز جامعه می‌داند، سرلوحه کار قرار داد، به ویژه در دانشگاه‌ها که منشا پرورش افکار و تعالی اندیشه‌ها است.

استاندار البرز با بیان اینکه در تمام مکاتب و سطوح سیاسی، تفاوت در آراء، دیدگاه‌ها و طرز فکرها وجود دارد، افزود: هر چند ممکن است در برخی مسائل تفاوت اندیشه‌ها وجود داشته باشد اما این امر نباید موجب تفرقه شود، افراد می‌توانند بدون در نظر گرفتن طرز تفکر دیگری و دیدگاه‌های سیاسی و... زمانی که باید برای توسعه یک منطقه تصمیماتی را بگیرند، دیدگاه‌های سیاسی یکدیگر را نادیده انگارند و این امر منافاتی با تفاوت اندیشه‌ها ندارد و تنها در مسیر اتحاد است که می‌توانیم توسعه را در استان شاهد باشیم.

وی بر ضرورت ایجاد ارتباط بین دانشگاه‌ها، مراکز علمی و تحقیقاتی با مجموعه‌های تولیدی و خدماتی در استان تاکید کرد و گفت: به نحوی باید حلقه اتصال بین این دو مجموعه در کنار یکدیگر را فراهم ساخت.

استاندار البرز بر ضرورت تشکیل کارگروه‌های دانشگاهی با هدف ارتباط با دستگاه‌های اجرایی استان تاکید کرد و گفت: درصدد آن هستیم تا بودجه‌های پژوهشی را در اختیار پایان نامه‌هایی قرار دهیم که در راستای توسعه مسائل استان است و بخشی از این بودجه‌ها صرف پروژه‌های مهم و اساسی استان شود.

طهایی بیان کرد: در بخش تولید نیز ممکن است استادان و دانشجویان طرح‌هایی را داشته باشند که در واحدهای تولیدی و حتی در پروژه‌های عمرانی کارآمد باشد که از این طرح‌ها نیز بهره‌مند خواهیم شد.

استاندار البرز با تبریک میلاد رسول اکرم (ص)، اجرای پیام الهی را در جامعه مورد تاکید قرار داد با تاکید بر عمل به آموزه‌های قرآن در حکومت شیعه و اسلامی، «وحدت» را مرز سعادت بشری دانست.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج هم با معرفی واحد کرج به عنوان یکی از باسابقه‌ترین واحدهای دانشگاهی کشور به ارائه گزارشی درخصوص وضعیت کنونی این واحد پرداخت و گفت: این دانشگاه اکنون 12 دانشکده مصوب، 600 عضو هیات علمی، 700 کارمند و بیش از 30500 دانشجو در مقاطع کار‌شناسی، کار‌شناسی ارشد و دکتری دارد که 30درصد در مقاطع تکمیلی و حدود 70درصد در مقطع کار‌شناسی مشغول به تحصیلند.

دکتر بهروز میرزا به عنوان دبیر هیات امنای دانشگاه‌های آزاد اسلامی استان البرز به معرفی واحدهای دانشگاهی هشتگرد، نظرآباد و طالقان پرداخت و افزود: اخیرا با توسعه رشته‌های دانشگاهی با 48 رشته کار‌شناسی ارشد و دکتری موافقت شده است که امیدواریم تا خردادماه سال آینده تمامی این 48 رشته را جذب کنیم.

وی با توجه به بخش بین‌المللی اضافه کرد: جذب دانشجو از کشورهای همجوار در برنامه‌های بین‌المللی واحد کرج گنجانده شده است.

میرزا با توجه به همکاری با واحد اکسفورد گفت: از بهمن امسال نیز تعدادی از دانشجویان رشته‌های زبان انگلیسی واحد کرج برای تحصیل در محیط انگلیسی زبان و بهره‌گیری بهتر از فرصت تحصیلی خود در آموزش این زبان به واحد آکسفورد اعزام می‌شوند.

رئیس واحد کرج گزارشی درخصوص اخذ مجوز آزمایشگاه مرجع گفت: این مجوز مراحل نهایی اخذ را طی می‌کند و به یاری خداوند به زودی به نتیجه می‌رسد.

وی با توجه به تاسیس شرکت‌های دانش‌بنیان طرح‌های در دست اجرای عمرانی آتی این واحد را مجتمع آزمایشگاهی با 4000 متر مربع زبربنا، ساختمان تحصیلات تکمیلی و استخر قهرمانی عنوان و اضافه کرد: درخصوص ارتباط بیشتر دانشگاه با ادارات و سازمان‌های استانی نیز قراردادهایی با شهرداری کرج منعقد شده است.

میرزا با توجه به جایگاه دوم واحد کرج در کشور پس از واحد علوم و تحقیقات تهران به عنوان واحد مطرح کشور، روند روبه رشد تعداد دانشجویان این واحد دانشگاهی و رشد 5/3درصد را برای سال آینده پیش‌بینی و ابراز امیدواری کرد این دانشگاه با حمایت‌های مسئولان استانی و استاندار بیش از پیش در خدمت به جامعه علمی و دانشگاهی کشور گام بردارد.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در واحد کرج نیز نکاتی درخصوص تشکیل کارگروه مشترک بین دانشگاه و استانداری به منظور بررسی و تحلیل بهتر مسائل اجتماعی و فرهنگی جامعه بویژه قشر جوان و دانشگاهی استان عنوان کرد.

حجت‌الاسلام امن‌الله فرید با ابراز نارضایتی از فاصله موجود بین دانشگاه و صنعت در کشور بر حمایت و تشویق مسئولان دست‌اندرکار برای رفع این فاصله تاکید کرد و گفت: اکنون دفتر نهاد رهبری تلاش می‌کند که با تشویق استادان و دانشجویان از طرح‌هایی که باعث رشد و بالندگی کشور می‌شود، حمایت کرده و زمینه‌ساز و بسترساز افزایش این ایده‌ها و افکار باشد.

در جریان دیدار استاندار البرز با هیئت رئیسه و اعضای دانشگاه آزاد اسلامی کرج، سیاست‌گذاری در تجمیع بودجه‌های فرهنگی استان، ضرورت پیوست فرهنگ در طرح‌ها و پروژه‌های مهم، گسترش همکاری‌های بخش صنعت و دانشگاه، شکل‌گیری کمیته کارآفرینی، توسعه پارک علم و فناوری استان، ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت دانشگاه‌ها برای توسعه استان و... نیز مورد تاکید قرار گرفت.

در این نشست همچنین تنی چند از معاونان و مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج با بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظر خود به ذکر برخی مشکلات موجود پرداختند.

به گزارش آنا، استاندار البرز در ابتدای ورود به واحد کرج با حضور بر مرقد شهدای گمنام به مقام شامخ این عزیزان ادای احترام و از مجتمع آزمایشگاهی و کارگاهی شهید عباسپور و توانمندی‌ها و امکانات کارگاهی و آزمایشگاهی رشته‌های فنی و مهندسی و دامپزشکی این دانشگاه بازدید کرد و توضیحات لازم را از مسئولان مربوط شنید.