با حضور معاون معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد
رونمایی از ربات‌های زیر دریایی پایشگر خلیج فارس و کاوشگر فارس در دانشگاه آزاد واحد تهران شمال
شنبه 22 آذر 1393

معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال در آستانه فرارسیدن هفته پژوهش از دو دستاورد مهم علمی ـ صنعتی این واحد دانشگاهی رونمایی کرد.

به گزارش خبرگزاری آنا، در مراسمی که با حضور دکتر واشقانی فرهانی معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی ، امیر دریا دار غلام زاده، جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ، دکتر صفانیا رئیس واحد تهران شمال، دکتر ایرانبخش، مدیر کل توسعه شبکه های آزمایشگاهی، مهندس خسروی، مدیر کل شرکت زیرساخت، حق شناس معاونت توسعه و مدیریت منابع کشتیرانی و جمعی از مدیران دانشگاهی و مسئولین لشگری و کشوری برگزار شد، ربات‌های زیر دریایی پایشگر خلیج فارس و کاوشگر فارس در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال رونمایی شد.

واشقانی فراهانی: دانشگاه آزاد واحد تهران شمال عرصه جدیدی را به روی پژوهش های کاربردی گشوده است

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی با حضور در آیین رونمایی از روبات های زیردریایی واحد تهران شمال ماموریت دانشگاه‌ها را تولید علم ، انتشار علم و تبدیل آن به محصول و ارایه خدمات مفید برای بهزیستی مردم و شکوفایی اقتصادی عنوان کرد.

دکتر واشقانی فراهانی با اشاره به روند شکل‌گیری دانشگاه آزاد اسلامی در نخستین سال‌های پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران افزود:" تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی در 32 سال پیش با هوشمندی و موقعیت شناسی یکی از فرزندان رشید انقلاب اسلامی، حضرت آیت‌الله هاشمی و حمایت رهبر کبیر انقلاب این نهال کاشته شده است و امروزه شاخ و برگ پر برکت آن را در اقصی نقاط کشور می بینیم."

او با اشاره به این که امروزه بنا به ضرورت، ماموریت دانشگاه آزاد اسلامی در چارچوب علم و فناوری کشور، گذار از مرحله "دانشگاه آموزش محور" به " دانشگاه پژوهش محور و کار آفرین " است، افزود: "دانشگاه آزاد اسلامی در 32 سال پیش بنا به ضرورت های آن روز که ظرفیت های دولتی تقاضای ورود به تحصیلات عالی را پاسخگو نبود شروع به فعالیت کرد و بخش عظیمی که باید دولت به دوش می کشد با همت مردم به عهده گرفت و نقش بی بدیلی در عرصه های علمی، فرهنگی و اقتصادی ایفا نمود که نه تنها نور علم و معرفت را به دورترین نقاط کشور تابانید بلکه شکوفایی اقتصادی را به همراه داشته است که موفقیت امروز واحد تهران شمال، برگ زرین دیگری بر ورق های زرین 30 ساله دستاوردهای دانشگاه آزاد اسلامی است.

واشقانی فراهانی ادامه داد: اگر تا دیروز واحد دانشگاهی قزوین با ساخت ماشین های هوشمند، ربات های هوشمند و ماشین های برقی برای دانشگاه آزاد اسلامی افتخار آفرینی می کرد، امروزه واحد تهران شمال عرصه جدیدی را به روی پژوهش های کاربردی گشوده است که ساخت روبات های زیردریایی و کارکردهای متنوع آن نوید بخش این حرکت عظیم علمی است.

دکتر واشقانی فراهانی ادامه داد: کسب رتبه اول در منطقه در زمینه علم و فناوری و پیمودن این راه اگرچه بسیار سخت به نظر می رسد ولی با توانمندی های علمی کشور این امر شدنی است، آنچه که امروزه شاهد آن هستیم در همین جهت و با این اهداف پیگیری می شود.

وی گفت همکاران در دانشگاه وظیفه سنگینی بر عهده دارند که باید علاوه بر تولید علم، بتوانند نتیجه دانش خود را از طریق ایجاد مراکز رشد، به شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری به صورت محصول و خدمات مفید به جامعه عرضه کنند و از این راه پاسخگوی نیازهای جامعه باشند و با توجه به شرایط روز نیازهای دانشگاه را از نظر منابع درآمدی تامین کنند.

او این امر را بزرگترین برنامه مدیریت جدید دانشگاه برشمرد و اظهار داشت: برای اجرای این ماموریت مهم، دانشگاه وارد عرصه تحصیلات تکمیلی شده است و این همان چیزی بود که در برنامه جامع کشور به آن توجه شده و خدا را شاکریم که با همت مدیریت جدید و همکاری نزدیک با وزارت علوم و سایر نهادهای ذیربط دانشگاه آزاد اسلامی توانسته نقش بزرگی در پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی ایفا کند و گام بزرگی در تولید علم و اقتصاد دانش بنیان کشور ایفا نماید.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد مراکز رشد را یکی از هدف های اصلی این موسسه عظیم علمی و فرهنگی برشمرد و عنوان نمود: در حال حاضر در مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی 48 مرکز رشد وجود دارد که 388 واحد فناوری در آن مستقر هستند که در یک برنامه 4 ساله باید مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی به 150 و تعداد واحد های فناور به 800 برسد.

دکتر واشقانی فراهانی درباره اهمیت موفقیت این واحد دانشگاهی در ورود به عرصه صنعت دانش بنیان گفت: مسیری که در واحد تهران شمال در پیش گرفته شده است مسیری است که همه باید طی کنند چه واحد های دانشگاه آزاد اسلامی و چه سایر دانشگاهها که با اجرای ماموریت دانشگاهها درتولید علم ، انتشار علم و تبدیل علم به محصول بتوانند خدمات مفید برای بهزیستی مردم و شکوفایی اقتصادی کشور فراهم سازند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه سخنان خود با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری و ابلاغ سیاست های جدید علم و فناوری کشور مبنی بر تولید دانش های بنیادی و بکار گیری پژوهش های کاربردی برای ارایه خدمات به جامعه گفت: تاکید معظم له در افق 1404 باید با همت و تلاش جامعه علمی کشور بتواند 50 درصد تولید ناخالص ملی را از اقتصاد دانش بنیان تامین کند و این مسئولیت سنگینی است که بر عهده ما دانشگاهیان گذاشته شده است و ادامه داد: اگر ما به منابعی غیر از نفت متکی نشویم چقدر اقتصاد ما شکننده خواهد بود ، ملاحظه کردید که در عرض هفته های اخیر بازیگران و صحنه پردازان خارجی حدود 25 تا 30 دلار قیمت نفت را پائین آوردند از این رو باید در دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی به سمتی حرکت نمائیم که کاملاً وابستگی خود را از منابع زیرزمینی قطع نموده و به منابع روی زمینی تکیه کنیم.

واشقانی فراهانی با بیان این که دانشجویان ، اعضای هیات علمی و پژوهشگران سرمایه های اصلی کشور هستند اظهار داشت : بدون انجام پژوهش های بنیادی اصیل زمینه برای پژوهش های کاربردی فراهم نمی شود و بدون انجام پژوهش های کاربردی ، دانش به علم و ثروت و تولید محصول برای بهزیستی مردم و شکوفایی اقتصادی تبدیل نمی شود از این رو باید با در نظر داشتن این دو محور بتوانیم به توازن برسیم و مسیر خود را بر اساس اولویت ها و سند های بالادستی نظام و مدیریت مدبرانه دانشگاه جناب دکتر میرزاده دست پیدا کنیم.

او دستاورد واحدتهران شمال را نشانه همت ، توان و تلاش بالای پژوهشگران این واحددانست که در سایه الطاف الهی ، همت تلاشگران و رهنمودهای مقامات عالی کشور و در راس آن مقام معظم رهبری فراهم شده است و افزود: انشاءا... که در این مسیر خداوند توفیق دهد تا همکاران یک توازن را در برنامه ریزی شان بین پژوهش های بنیادی با پژوهش های کاربردی حس کنند و نباید توجه به هر کدام از آنها ما را از توجه به قسمت های دیگر غافل نماید.

دکتر واشقانی فراهانی ایجاد پارک علم و فناوری در مراکز استانها را بخش دیگری از اهداف دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاههای دولتی و بخش خصوصی در خدمت اقتصاد دانش بنیان عنوان کرد و گفت: با توجه به وابستگی دانشگاه به شهریه دانشجویان که تا 85 درصد تعیین می شود لازم است تا در یک افق 3 ساله این وابستگی به 60 درصد کاهش پیدا کند و 40 درصد اعتبارات دانشگاه آزاد اسلامی در پایان این برنامه از محل اقتصاد دانش بنیان تامین شود و این وظیفه سنگینی است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در پایان اظهار داشت: اگر چه تا دیروز فرزندان این مرز و بوم در جبهه های نبرد حق علیه باطل از شرف و ناموس این ملت شرافتمندانه و پیروز مندانه دفاع می کردند، امروزه به همت شما فرزندان و دانشجویان عزیز، انشاءا.. شاهد فتح قله های افتخار در زمینه علوم فناوری خواهیم بود و بار دیگر مجد و عظمت ایران اسلامی را در عرصه های علم و فناوری به منصه ظهور خواهیم رساند.

امیردریادار غلامزاده: حمایت نیروی دریایی ازپژوهش هایی که منجر به تولید محصول شود

جانشین فرماندهی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از پشتیبانی و حمایت نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از پژوهش هایی که منجر به تولید محصول شده و بتواند نیاز ها را برطرف کند، خبر داد.

امیردریادار مهندس علی غلامزاده در آئین رونمایی از ربات های زیردریایی این واحد دانشگاهی به تبیین نقش دریا در اقتدار یک کشور پرداخت و افزود: یک سوم مرزهای کشور را آب تشکیل می دهد و این در حالی است که 90 درصد اقتصاد جهان و به تناسب آن اقتصاد کشور ما نیز از طریق دریا انجام می شود .

او با اشاره به این که اغلب منابع عظیم انرژی شامل نفت ، گاز و ... در دریا نهفته است و ما آنطور که باید و شاید نتوانسته از این منابع به نحو مطلوب بهر برداری کنیم افزود: در چند سال اخیر نگاه ویژه ای به اهمیت دریا در کشور صورت گرفته است و این اهمیت در فرامین مقام معظم رهبری نیز در خصوص نقش دریا و سواحل بی بدیل جنوب شرقی ایران مورد توجه و تاکید معظم له قرار گرفته است که همه ارگانها و سازمانهایی ذیربط را بر آبادانی سواحل و استفاده بهینه از منابع تصریح نموده اند.

او با تشکر ویژه از دانشگاهها و موسسات تحقیقاتی کشور که برای جامعیت بخشیدن به فرامین مقام معظم رهبری اهتمام داشته اند خواستار استفاده حداکثری از ظرفیت های علمی و تحقیقاتی دانشگاهها برای این مهم شد و طراحی و ساخت ناوشکن جماران و موشک انداز پیکان را نمونه ای از اهتمام مهندسان داخلی برشمرد و افزود: امروزه بیش از 50 درصد تجهیزات الکترونیکی، جنگ الکترونیک، سیستم های حساس و حیاتی توسط اساتید ، دانشجویان و جوانان در دانشگاههای کشور طراحی و ساخته می شود و این برای ما افتخار است که دست نیاز به طرف خارجی ها دراز نکنیم و بتوانیم در تامین نیازها خودکفا باشیم.

رئیس سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در ادامه از حمایت نیروی دریایی جهت ادامه تحصیلات تخصصی محققان در خارج از کشور و پژوهش هایی که منجر به تولید محصول شود و بتواند نیاز ها را برطرف نماید خبر داد و اظهار داشت: نیروی دریایی نیاز به سیستم های کاملاً اتوماتیک و عاری از خطاهای کاربری دارد که در این راستا نقش دانشگاه در برآورد این نیازها بیش از پیش نمایان می شود و ما خواستار کمک دانشگاه در جهت رفع آنها می باشیم. وی تصریح کرد: وقتی فناوری های مورد نیاز و تجهیزات مربوطه در داخل کشور ساخته می شود برای ما افتخار است که دست به سوی خارجی ها دراز نکنیم.

او در ادامه با تاسی به رهنمودهای مقام معظم رهبری در ارتباط با مرجعیت علمی جهان توسط جمهوری اسلامی ایران افزود: این مرجعیت تنها در کلام نیست باید در کار و کوشش و همت به آن دست یافت.

دکتر صفانیا: افق های روشنی پیش روی دانشگاه آزاد برای ورود به عرصه " صنعت دانش بنیان " قرار دارد

در ادامه این مراسم؛ رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال اهتمام پژوهشگران این واحد دانشگاهی در طراحی و ساخت روبات های زیردریایی را پاسخ به لبیک گویی مقام معظم رهبری در راستای اقتصاد مقاومتی و راهبرد کلان ریاست عالیه دانشگاه آزاد اسلامی برای ورود دانشگاه به عرصه های تولید ثروت از علم دانست.

به گزارش آنا، دکتر صفا نیا در بخشی از سخنان خود اظهار داشت: امروز دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال افتخار دارد تا عنوان نماید در راستای راهبرد کلان این شجره طیبه و یادگار ارزشمند حضرت امام راحل ، برای ورود به عرصه صنعت دانش بنیان، نخستین گام های اساسی را با اطمینان برداشته است و خوشبختانه این وعده امروز محقق شده که حاصل تلاش جمعی از محققین و پژوهشگران را در طراحی و ساخت روبات زیردریایی به معرض نمایش گذارد.

وی ادامه داد: این موفقیت، نمادی از همت و اراده پژوهشگران این واحد در جهت تحقق شعار خواستن برای توانستن است و لبیک گویی به فرمان مقام معظم رهبری در راستای اقتصاد مقاومتی است.

مشاور ریاست عالیه دانشگاه آزاد اسلامی در بخشی از سخنان خود با اشاره به این که تولید این محصول برگرفته از علوم و فنون متفاوت در عرصه دریایی و فنی و مهندسی است افزود: واحد دانشگاهی تهران شمال افتخار دارد که این محصول را به جامعه علمی و صنعتی کشور ارایه دهد و ادعا نماید که در سایه سار تلاش و مجاهدت پژوهشگران خود دانش فنی این تکنولوژی را در اختیار این مرز و بوم قرار دهد.

صفانیا با استناد به آیه 11 از سوره مبارکه مجادله مبنی بر این که خداوند متعال کسانی را که به آنها دانش عطا شده بالا می برد اظهار داشت: بی شک افق های روشنی پیش روی این واحد برای ورود به عرصه " صنعت دانش بنیان " قرار دارد آن گونه که ما معتقدیم رونمایی از این محصول و سایر دستاوردهای واحد، که در آینده شاهد آن خواهیم بود این اطمینان را در مسئولین و صاحبان صنایع ایجاد خواهد کرد که طرح های تحقیقاتی و توسعه ای خود را با خاطر آسوده به همکاران با تجربه این دانشگاه بسپارند. این امر همسو با سیاست های کلی نظام مقدس جمهوری اسلامی و چشم انداز افق 1404 می باشد.

عضو شورای مجازی آئین نامه های دانشگاه آزاد اسلامی در بخش دیگر سخنان خود با بیان انتظارات خود از محققین و استادان واحد جهت نهادینه سازی امر پژوهش و تحقیق، شکوفایی استعداد های دانشجویان برای ورود دانشگاه به عرصه صنعت دانش بنیان افزود: بی شک آینده متعلق به کسانی است که در این راه قدم بر دارند و با تاسی به منویات مقام معظم رهبری و در پرتو مدیریت حرفه ای در دانشگاه آزاد اسلامی علم خود را از روی کاغذ به فعل تبدیل کنند که در این راه با تکیه بر پروردگار متعال تا حد توان از ایشان حمایت خواهیم نمود.

رئیس واحد تهران شمال در پایان موفقیت این واحد دانشگاهی را در طراحی و ساخت روبات های زیردریایی به محققین، خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی و جامعه علمی کشور تبریک و تهنیت عرض نموده از خداوند متعال توفیقات روز افزون تلاشگران عرصه های علم و فرهنگ را در جای جای این سرزمین کهن مسئلت کرد.

آمادگی واحد تهران شمال برای عقد قرارداد همکاری با موسسات تحقیقاتی و صنعتی

دکتر امیرعبداله مهرداد شریف ، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال از آمادگی این واحد دانشگاهی برای عقد قرارداد همکاری با موسسات تحقیقاتی و صنعتی خبر دارد.

دکتر شریف در آئین رونمایی از روبات های زیردریایی این واحد دانشگاهی، افزود: حوزه معاونت پژوهشی واحد افتخار دارد با رونمایی از دستاوردهای اساتید با تجربه خود که آغاز آن با ساخت ربات های زیردریایی بوده است آمادگی هرگونه همکاری پژوهشی و مشاوره تحقیقاتی در رسته های مختلف صنعتی و اجتماعی را دارد. لذا ایشان از سازمانها و موسسات صنعتی خواست تا نیازهای خود را به واحد دانشگاهی تهران شمال اعلام نمایند.

شریف در ادامه سخنان خود با اشاره به کاربری صنعتی ربات های زیردریایی که مورد آزمایش نیز قرار گرفته افزود: معاونت پژوهش و فناوری واحد تهران شمال آمادگی دارد نسبت به عقد قرارداد در ارایه این دستگاههای پیشرفته و نصب قطعات سفارشی بر روی آنها اقدام نماید .

ربات‌های زیر دریایی پایشگر خلیج فارس و کاوشگر فارس توسط جمعی از محققین و پژوهشگران دانشکده علوم و فنون دریایی واحد تهران شمال با سرپرستی دکتر غفوریان و دانشکده فنی و مهندسی این واحد به سرپرستی دکتر هدایتی طراحی و ساخته شده است .

هدف از ساخت این روبات ها در صنایع نفت و گاز ، صنایع دفاع – نیروهای مسلح ، انرژی اتمی، سازمان بنادر و کشتیرانی، وزارت نیرو، محیط زیست، مخابرات، کاربرد های علمی و تحقیقاتی عنوان شده است. این روبات ها در دو نوع :روبات زیر آبی ((ROV و روبات زیر آبی ( AUV) طراحی و ساخته شده است.