تولید دهانشویه گیاهی ضد التهاب و ضد پلاک دندان در کشور
چهار شنبه 1 بهمن 1393

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملکان موفق به تولید دهانشویه گیاهی ضد التهاب و ضد پلاک دندان با قابلیتهای آنتی سپتیک و آنتی پلاک شد.

شایسته طباطبایی در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا منطقه آذربایجان شرقی، اظهار کرد: جهت مهار پلاک میکروبی و التهاب دندان بر آن شدم تا یک دهانشویه کاملاً گیاهی، کم عارضه و کم هزینه را که مخلوط چند داروی گیاهی است، تولید کنم.

وی استفاده از این دهانشویه گیاهی را برای همه افراد به خصوص افرادی که از بیماری‌های پریودنتال و التهابی لثه رنج می‌برند، توصیه کرد و افزود: این دهانشویه جهت رفع التهاب لثه بویژه در بیماری پریودنتال پیشنهاد می‌شود، چرا که به عنوان سفیدکننده دندان و به طور روزمره جهت کنترل پلاک باکتریال دهان نیز کاربرد دارد.

طباطبایی گفت: این دهانشویه جهت رفع میکروارگانیسم‌های موجود در شیار لثه مانند اکتینوباسیلوس اکتینومیستم، کاندیدا آلبیکانس و استرپتوکوک موتانس و در زمینه نیازهای انسانی می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

وی افزود: رایج‌ترین روش مهار پلاک، استفاده از روش‌های مکانیکی است که با وجود موثر بودن، دارای معایبی همچون زمانبر و دشوار بودن یادگیری روش‌ها، نیاز به انگیزه قوی در بیمار و احتمال بالای تشکیل پلاک در حد فاصل انجام این روش‌ها است.

بر اساس این گزارش، این اختراع به شماره 84648 توسط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسیده است.

منبع : ایسنا