واشقانی فراهانی در جمع خبرنگاران اهوازی خبر داد
ایجاد شهرک‌های چندمنظوره علمی فناوری آزاد«شفا»/ بهره‌برداری از آزمایشگاه ملی تهران در روزهای آینده
چهار شنبه 13 اسفند 1393

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی گفت: ایجاد شهرک‌های چندمنظوره علمی فناوری آزاد با نام شفا و فراهم کردن فعالیت تجاری در کنار شهرک‌ها از برنامه‌های سال آینده این معاونت محسوب می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا، دکتر ابراهیم واشقانی فراهانی عصر روز گذشته در جمع خبرنگاران اهوازی، هدف از برگزاری اجلاس سراسری معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد در واحد اهواز را تضارب آراء، گرفتن اندیشه ها و پیشنهادها، ارزیابی سیاست های ابلاغی، تبیین سیاست های جدید و استفاده از تجربه های موفق برخی واحدها دانست.

وی در مورد نمود پژوهشی دانشگاه آزاد اظهار کرد: یکی از شاخص های اصلی این نمود، بحث تولید مقالات در تراز بین المللی است که در این راستا دانشگاه آزاد اسلامی موفق به انتشار ۵۳ هزار سند علمی در پایگاه Scopus شده است که بر اساس درجه بندی این پایگاه، دانشگاه آزاد رتبه اول کشوری را بین سایر دانشگاه ها به خود اختصاص داده است.

واشقانی فراهانی سهم تولید مقالات دانشگاه آزاد در ISI را بیست درصد عنوان کرد و افزود: با توجه به حجم دانشجویان و سهم ما در آموزش عالی، این رقم موجب رضایتمندی ما نیست؛ هرچند که در آمار جهانی تولید مقالات در پایگاه اسکوپوس، رتبه ۱۷ را به خود اختصاص داده ایم. اگر دانشگاه آزاد نبود، ایران هرگز قادر به اخذ چنین رتبه ای در سطح بین المللی نبود.

وی افزود: دانشگاه آزاد، یکی از بزرگترین دانشگاه های کشور مورد اعتماد وزارت نفت است که پروژه بزرگی را برای زیاده برداشت و بهینه سازی مخازن، در کنار پنج دانشگاه بزرگ از جمله امیرکبیر و تهران بر عهده گرفت و بنا بر اظهار مسئولان وزارت نفت، برنامه پیشنهادی دانشگاه آزاد در طراحی این پروژه تا امروز در مرحله نخست قرار دارد.

واشقانی فراهانی درخصوص بودجه تخصیصی سال ۹۴ به واحد پژوهش و فناوری دانشگاه گفت: در سال ۹۴، ۱۰درصد از بودجه واحدهای دانشگاه ها به بودجه پژوهشی اختصاص پیدا کرده است.

وی انجام پروژه نفت توسط خوزستان را رهاوردی برای این استان دانست و گفت: بار اصلی انجام این پروژه بر عهده شهرهای خوزستان از جمله امیدیه است که این امر سبب کسب تجربه برای دانشجویان و اعضای هیات علمی و ایجاد اعتبار برای واحدشان می شود. اگر این پروژه با موفقیت به سرانجام برسد به دنبال اعتماد کسب شده، لذا سایر ارگان ها نیز در همین راستا برای انجام کارهای پژوهشی به واحدهای خوزستانی مراجعه خواهند کرد.

واشقانی فراهانی از تشکیل کارگروه خاصی درخصوص ریزگردها خبر داد که بر اساس آن، بخشنامه ای به واحدهای دانشگاهی صادر شده است مبنی بر ارائه فعالیت واحدها در بحث ریزگردها به کارگروه، دادن موضوع روبرویی با ریزگردها به عنوان موضوع پایان نامه به دانشجویان و ارائه فراخوان برای حضور اعضای هیات علمی سایر دانشگاه ها در مواجهه با این مساله.

معاون پژوهش و فناوری در پاسخ به این سوال که آیا امکانات آموزشی و پژوهشی در دانشگاه آزاد با ظرفیت ورودی برابری دارد یا خیر، بیان کرد: هر موسسه آموزشی با یک سری مشکلات روبروست که دانشگاه آزاد نیز از این قاعده مستثنی نیست. ما دنبال توانمندسازی خود حرکت می کنیم و برای این که بتوانیم ماموریتی را که در برنامه های کل کشور، مورد تاکید مقام معظم رهبری است که باید گسترش تحصیلات تکمیلی انجام شود، دانشگاه آزاد وارد این عرصه شده است و هرچند ممکن است استانداردهای ما با برخی از دانشگاه های دولتی متناسب نباشد، اما در کلان قطعا در حال پیشرفت و گسترش امکانات هستیم.

وی از فراهم آوردن دو مولفه در بحث تحصیلات تکمیلی نام برد و افزود: مهمترین مولفه، جذب اعضای هیات علمی است به گونه ای که در برنامه امسال، ۵ هزار عضو داریم که از این تعداد، سه هزار و پانصد نفرشان جذب شده اند و در برنامه سال ۹۴ نیز جذب ۵هزار عضو هیات علمی در دستور کار قرار دارد.

واشقانی فراهانی با تاکید بر این مساله که اعضای جذب شده هیات علمی از تخصص بالایی برخوردارند، گفت: این مژده را به شما می دهم که متقاضیان ما برای عضویت هیات علمی، دانش آموختگان بهترین دانشگاه ها هستند از جمله از دانشگاه های امیرکبیر، تهران، صنعت شریف و تربیت مدرس؛ مطمئن باشید که ما با بالاترین استانداردها اعضا را انتخاب می کنیم.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی افزود: طبق صحبت های رئیس عالی دانشگاه آزاد اسلامی تا پاییز ۹۴ هیچ گونه افزایش شهریه ای هم نخواهیم داشت.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به تعامل فی مابین ایران و عراق، آیا این تعامل در بحث دانشگاه های دو کشور نیز منظور شده است یا خیر، اظهار کرد: واحد کردستان در اربیل عراق درصدد راه اندازی واحد دانشگاهی بوده و از سوی دیگر برای احداث واحدهایی در شهرهای کربلا و بصره نیز در حال رایزنی هستیم.

در مقطع ارشد و دکتری دانشگاه آزاد، حتی استعدادهای درخشان هم باید از مسیر آزمون عبور کنند

واشقانی فراهانی از افزایش ظرفیت رشته های کارشناسی ارشد و دکترا در سال آینده خبر داد و گفت: طبق تعامل صورت گرفته با وزارت علوم در سال آینده شاهد افزایش ظرفیت خواهیم بود.

وی در پاسخ به این که آیا در کارشناسی ارشد و یا دکترا شاهد ورود بدون آزمون خواهیم بود یا خیر، خاطرنشان کرد: به جز مقطع کارشناسی در سایر مقاطع در دانشگاه آزاد، حتی استعدادهای درخشان هم باید از مسیر آزمون عبور کنند.

این مسئول سه عامل تناسب تعداد اعضای هیات علمی با تعداد دانشجویان، استاندارد بالای عضو هیات علمی و امکانات پژوهشی و آزمایشگاهی را موثر در سطح علمی آموزشی دانشجویان خواند.

وی تبدیل دانش به ثروت را از دیگر راهکارها و برنامه های سال ۹۴ عنوان کرد و افزود: سیاست دانشگاه مبنی بر کم کردن وابستگی اش به شهریه دانشجو در برنامه های سال آینده مدنظر است؛ به همین دلیل در بودجه سال ۹۳، ۱۲درصد منابع مالی باید خارج از شهریه تامین شود که در سال ۹۴ تا ۱۶ درصد پیش بینی شده است. همچنین در افق ما تا سال ۹۶، باید وابستگی ما به شهریه ۶۰ درصد و خارج از شهریه ۴۰ درصد شود.

واشقانی فراهانی در توضیح برنامه های دیگر واحد پژوهش و فناوری در سال ۹۴ بیان کرد: ایجاد شهرک های چند منظوره علمی فناوری آزاد با نام شفا و فراهم کردن فعالیت تجاری در کنار شهرک ها از برنامه های سال آینده محسوب می شود.

واشقانی فراهانی از راه‌اندازی یک آزمایشگاه ملی در تهران در روزهای آینده خبر داد و گفت: کارهای ساختمانی و عمرانی آن به اتمام رسیده است. این آزمایشگاه در کنار خدمات دهی به دانشگاه آزاد، مدرنترین و پیشرفته ترین دستگاه هایی که اکنون در سطح کشور وجود ندارد، در آن جا مستقر کنیم و هزینه پیش بینی شده آن در سال ۹۴، ۶۰میلیارد تومان برآورد شده است.

وی ارائه برخی دروس خاص از جمله مدیریت پروژه، تجاری سازی و کارآفرینی را در طول دوره تحصیلی و شرکت دانشجویان در دوره های کارورزی را موثر در اشتغال دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی عنوان کرد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در مورد تجمیع واحدهای علوم تحقیقات گفت: واحدهای علوم تحقیقات بدون مجوز وزارت علوم تشکیل شده بودند که تا مهر ۹۳ به آنها فرصت داده شده بود که یا استانداردها را بالا برده و یا حذف شوند. با تعامل صورت گرفته در وزارت علوم، تجمیع واحدها با چند حسن انجام شد؛ اول برقراری عدالت آموزشی، دوم کاهش هزینه ها، سوم ایجاد دسترسی بیشتر برای بومی و افزایش ظرفیت ها.