در هفدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناورانه معرفی شد؛
پرینتر سه‌بعدی دستاورد نوین مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی قزوین
جمعه 26 آذر 1395

مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی قزوین در نمایشگاه امسال دستاوردهای پژوهشی و فناورانه پرینتر سه‌بعدی معرفی کرد. این پرینتر نخستین دستاورد نوینی به شمار می‌آید که در این نمایشگاه عرضه شده است.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از ستاد خبری دانشگاه آزاد اسلامی نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی، این پرینتر سه‌بعدی این قابلیت را دارد که پلاستیک ذوب‌شده را شکل دهد. کاربرد صنعتی این دستگاه برای افراد خلاقی است که با مدل‌سازی کار می‌کنند و مدل اولیه طرح صنعتی را می‌سازند.

به گفته اعضای این تیم سازنده، این طرح برای مهندسانی که به لحاظ اقتصادی در پی بهینه‌سازی هستند کاربرد دارد. از این رو تلاش کردیم تا به تولیدات دست پیدا کنیم و قیمت این دستگاه را پایین بیاوریم.

محمد ناظمی، یکی از اعضای این تیم و دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، در مورد نحوه ساخت این پرینتر گفت: «طراحی و ساخت صفر تا صد دستگاه پرینتر سه‌بعدی در مرکز رشد دانشگاه آزاد قزوین صورت گرفته است و توانستیم با کم‌ترین قیمت این دستگاه را به بازار عرضه کنیم. البته امید است با حمایت و سرمایه‌گذاری بتوانیم این محصول را به تولید انبوه برسانیم».

وی افزود: «این دستگاه تاکنون بازخورد و کیفیت مناسبی داشته است اما بحث بازاریابی و سرمایه‌گذاری دو مشکل عمده است و با حل این دو مشکل امیدواریم بتوانیم به تولید انبوه دست پیدا کنیم».