معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در گفت‌و‌گو با آنا:
برای اقتصاد دانش‌بنیان نیاز به معیارهایی برای فناوری داریم
شنبه 2 مرداد 1395

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم آیین‌نامه پایش و ارزشیابی علوم و فناوری شورای عتف را مرجعی برای تعیین شاخص‌های علم و فناوری کشور دانست.

وحید احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا درباره شرح وظایف شواری عتف و ارتباط آن با اقتصاد دانش‌بنیان گفت: «وظایف قانونی شورای عتف تا قبل از دولت یازدهم به صورت دقیق مشخص نبود. شورای عالی انقلاب فرهنگی دو ماه قبل شرح وظایف شورای عتف را ابلاغ کرد که بر اساس آن آیین‌نامه‌ای برای پایش و ارزیابی علم و فناوری از سوی اعضای شورا تدوین شد.»

او یادآوری کرد تا قبل از تدوین این آیین‌نامه، شاخص‌های دقیق حوزه علم و فناوری وجود نداشت. احمدی گفت: «تا قبل از تدوین آیین‌نامه علم و فناوری مرجعی که این شاخص‌ها را تعیین کند، وجود نداشت اما بعد از تصویب آیین‌نامه توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی شاخص‌‌ها به صورت بین‌المللی و بومی تعیین و به کار گرفته خواهند شد.»

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم تاکید کرد کشور نیاز به مرجعی دارد که آمار حوزه علم و فناوری را اعلام کند. او افزود: «این آیین‌نامه در راستای وظیفه قانونی شورای عتف است که توسط اعضای این شورا هم تصویب شده و می‌تواند مرجعی برای تعیین شاخص‌ها و اعلام آمار درحوزه علم و فناوری کشور باشد.»

احمدی درباره ارتباط این آیین‌نامه با اقتصاد دانش‌بنیان گفت: «اقتصاد دانش‌بنیان ارتباط مستقیم با توسعه علمی دارد بنابراین برای حرف زدن از توسعه اقتصاد دانش‌بنیان نیاز به شاخص‌های معین علمی داریم.»

او افزود: «مفاهیمی مانند اقتصاد دانش‌بنیان و پیشرفت و توسعه علمی همگی نیاز به شاخص‌ دارد. تعیین شاخص‌ها به چگونگی ارزیابی و پایش توسعه علمی در همه حوزه‌ها کمک می‌کند، بنابراین اگر بخواهیم اقتصاد دانش‌بنیان داشته باشیم در ابتدا نیاز به معیارهایی داریم که بتوانیم معنای آن را مشخص کنیم.»

معاون پژوهش و فناوری به هدف‌گذاری در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: «یکی از کارهای که به ایجاد زیرساخت اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه آن کمک می‌کند، تعیین شاخص‌های دقیق علمی است که در آیین‌نامه مذکور دیده شده است.»