رئیس دانشگاه آزاد اسلامی معیارهای پیش‌برد اقتصاد مقاومتی در این دانشگاه را مشخص کرد
طرح‌های شفا، ساها و آزاداکسپو شاخص‌های اقتصاد مقاومتی
چهار شنبه 18 فروردین 1395

رییس دانشگاه آزاد اسلامی بر توسعه طرح‌های شفا، ساها و سامانه آزاد اکسپو در واحدهای دانشگاهی به عنوان شاخصی برای ارتقای واحدها و اعضای هیات علمی تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر حمید میرزاده در ششمین نشست هماهنگی و پایش امور استان‌ها مباحث مطرح شده در جلسه را جمع‌بندی کرد و گفت: «این مباحث دسته‌بندی شده و مصوبات این جلسه در آینده نزدیک اجرایی و عملی خواهد شد.»
میرزاده بر توسعه اقتصاد دانش‌بنیان تاکید کرد و گفت: «همه گزینه‌ها در دانشگاه آزاد اسلامی برای توسعه دانشگاه منجر به توسعه اقتصاد دانش‌بنیان خواهد شد. ما در دانشگاه آزاد اسلامی برای توسعه کیفی هیچ راهی جز ماموریت‌گرایی و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان نداریم. بنابراین این مساله باید جزو ضرورت‌ها‌ی برنامه سال جاری واحدهای دانشگاهی قرار گیرد، چرا که واحدهای دانشگاه برای بقا و افزایش کارایی خود نمی‌توانند با توجه به کاهش جمعیت دانشجویی و وجود 2300 دانشگاه رقیب روی پذیرش دانشجو حساب باز کنند.»
او افزود: «واحدهای موفقی از نظر اقتصادی در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد. از روسای دانشگاه آزاد اسلامی استان‌ها می‌خواهم با انتقال تجربیات، در توسعه همه واحدهای دانشگاه در زمینه اقتصادی کوشا باشند و برنامه‌ای برای بازدید روسای واحدها از واحدهای موفق ترتیب دهند.»
میرزاده تاکید کرد امکانات دانشگاه آزاد اسلامی باید در دسترس همگان قرار گیرد و گفت: «توسعه طرح‌های شفا، ساها و سامانه آزاد اکسپو باید در دستور کار واحدهای دانشگاهی قرار گیرد تا به یکی از منابع ایجاد درآمدهای غیرشهریه‌ای و شاخص اقتصاد مقاومتی و ارتقای واحدها و اعضای هیات علمی تبدیل شود.»
او افزود: «دوره‌های آموزشی کاربردی کوتاه‌مدت می‌تواند به یک منبع درآمد برای دانشگاه تبدیل شود. برهمین اساس اجرای این دوره‌ها در واحدها باید با جدیت دنبال شود.»
او روسای دانشگاه آزاد اسلامی مراکز استان را مخاطب قرار داد و گفت: «تا کنون 335 واحد دانشگاهی به اتوماسیون اداری متصل شده‌اند. همه واحدهای باقی مانده دانشگاهی باید تا پایان بهار به اتوماسیون اداری متصل شوند و کمیسیون‌های نظارت را فعال کنند که از وضعیت عملکرد واحدها به هیات امنا گزارش ارائه دهند.»
میرزاده به تبدیل احکام سرپرستی روسای واحدها اشاره کرد و گفت: ‌«این موضوع باید ظرف چند ماه آینده اجرایی شود و احکام از سرپرستی به ریاست تبدیل شوند.»
او افزود: «واحد الکترونیک دانشگاه آزاد اسلامی از واحدهای موفق است. در نظر داریم از این واحد برای کارهای بین‌المللی و جذب دانشجویان ایرانی مقیم خارج از کشور، استفاده کنیم. همچنین کارمندان دانشگاه آزاد اسلامی که فرصت حضور در کلاس درس را ندارند، می‌توانند با ثبت‌نام در این واحد، ادامه تحصیل دهند.»
تاسیس پژوهشکده مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی در آینده نزدیک
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: «پژوهشکده مرکزی این دانشگاه به زودی تاسیس خواهد شد. همکاران ممتاز و همچنین شبکه‌های آزمایشگاهی در حال شناسایی برای تاسیس این پژوهشگاه هستند که ارتباط مستقیم با واحدهای دانشگاهی دارد. به این ترتیب ظرفیتی ایجاد می‌شود تا هم‌افزایی و ارتباط صنعت و دانشگاه از طریق شبکه‌ای در کنار شبکه آموزشی دانشگاه برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان حاصل شود.»
او افزود: «درباره بحث آموزش نیز باید برنامه‌ریزی‌هایی صورت گیرد تا مجموعه دانشجویان و اساتید دانشگاه آزاد اسلامی به سمت توسعه اقتصاد دانش‌بنیان حرکت کنند.»
میرزاده به افزایش حقوق و مزایای اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: «با توجه به این افزایش حقوق‌ها، انتظار می‌رود واحدها دارای استادان تمام وقت باشند تا به توسعه کیفی دانشگاه کمک کنند.»
او افزود: «در دانشگاه آزاد اسلامی مسئولیت مشترک وجود دارد و تک‌تک کارمندان و اعضای هیات علمی مسئول‌اند. در نتیجه باید به مجموعه کمک کنند تا این دانشگاه ارتقا پیدا کند و این یعنی مدیریت مشارکتی.»
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بر ایجاد رشته‌های جدید، چندنظمی و پرجاذبه در دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد و گفت: «باید این رشته‌های جدید مطابق با استانداردهای علمی و نیازهای کشور تاسیس شود چرا که دانشگاه با این موضوعات است که می‌تواند سرافراز، زنده و شاداب بماند.»
تولیدات فرهنگی دانش‌بنیان در دانشگاه آزاد اسلامی
میرزاده به تولیدات و محصولات فرهنگی دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: «در سال جاری از معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه خواسته شده با همکاری معاونت برنامه‌ریزی و تشکیل کارگروهی تخصصی، کار تولیدات فرهنگی دانش‌بنیان را که هم موضوع اقتصادی و هم فرهنگی است، دنبال کند.»
او افزود: «رئیس جمهور موافقت کرده که طرح آمایش دانشگاه آزاد اسلامی نیز مانند طرح آمایش وزارت بهداشت و وزارت علوم، برای تصویب در دستورکار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گیرد که در نتیجه یک برنامه 10 ساله مدون و مشخص با نگاه آمایشی برای دانشگاه آزاد اسلامی خواهیم داشت.»
میرزاده جذب استادان خارجی، ثبت اختراعات بین‌المللی، تشکیل منظم جلسات شورای اقتصاد دانش‌بنیان و مستندسازی املاک واحدها را از ضرورت‌های برنامه‌های واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد.
او به ممیزی رشته‌ها و رعایت استانداردهای آموزشی در دانشگاه اشاره کرد و گفت: «دانشگاه آزاد اسلامی به هیچ وجه زیر بار کار غیراستاندارد علمی نمی‌رود.»
ممنوعیت هر نوع استخدامی به جز جذب هیات علمی با درجه دکتری
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از معاونان خواست که جلسات مستمری با روسای واحدها در تهران یا استان‌ها داشته باشند که مشکلات واحدها هرچه سریع‌تر رفع شود.
میرزاده گفت: «هر نوع استخدامی به جز جذب هیات علمی با درجه دکتری، در دانشگاه آزاد اسلامی ممنوع است.»
او افزود: «در دانشگاه آزاد اسلامی، دانشجو عامل اصلی تاسیس دانشگاه است. دانشجویان باید از سوی کارمندان دانشگاه مورد تکریم قرار گیرند و رفع مشکلات آنها در اولویت امور کارکنان باشد.»
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: «باید در دانشگاه آزاد اسلامی کنسرسیوم‌های پژوهشی برای موضوعات تخصصی که واحدها به طور موازی کار می‌کنند، تشکیل شود که هم‌افزایی به وجود آید.»
او از روسای واحدها خواست برای تکریم مقام شهید، از خانواده‌های دانشجویان مدافع حرم دلجویی کرده و ارتباط مستمر با آنها داشته باشند.