از سوی پژوهشگران صورت گرفت؛
تولید جاذب سموم قارچی خوراک دام و طیور با نام تجارتی آفلاتوکس در واحد علوم و تحقیقات
چهار شنبه 19 آذر 1393

جاذب سموم قارچی خوراک دام و طیور با نام تجارتی آفلاتوکس از سوی پژوهشگران واحد علوم و تحقیقات برای نخستین بار در کشور مشابه نمونه خارجی با امکان صادرات تولید شده است.

مهرداد میرزاجان‌زاده دانشجوی دکتری مهندسی شیمی این واحد گفت: این محصول به عنوان یکی از نمونه‌های موفق همکاری صنعت و دانشگاه در جهت تبدیل دانش به تکنولوژی و محصول، با دارا بودن فرمولاسیون ویژه، یک جاذب سموم قارچی متشکل از چند جاذب است که با دو مکانیزم شیمیایی و فیزیکی باعث جذب و بی‌اثر نمودن طیف وسیعی از مایکوتوکسین‌ها می‌شود.

وی با بیان این مطلب که این محصول دارای فرمولاسیون ویژه‌ای متشکل از چند ترکیب شامل آلومینوسیلیکات‌ها، کربن فعال، دیواره سلولی مخمر ساکرومایسس سرویسیه و یک عامل ژل کننده است، افزود: هریک از اجزای آفلاتوکس بصورت اختصاصی وظیفه جذب و خنثی کردن یکی از انواع سموم بویژه انواع آفلاتوکسین‌ها (M1، B1، …)، زیرالنون، اکراتوکسین و فومونیزین تولید شده توسط قارچ‌ها را دارا است به طوری که آفلاتوکس با جذب سموم قارچی باعث عدم جذب آنها از سوی دستگاه گوارش شده و در نتیجه موجب تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از بروز بسیاری از بیماری‌های دام و طیور، بهبود ضریب تبدیل غذایی و افزایش تولید می‌شود.

میرزاجان‌زاده گفت: ترکیب ژل‌کننده موجود در آفلاتوکس موجب می‌شوند که این محصول با جذب آب حالت کلوئیدی پیدا کرده و مواد غذایی موجود در دستگاه گوارش به حالت ژله‌ای درآمده و سرعت عبور آن‌ها از دستگاه گوارش کاهش یابد.

به گفته وی، این ویژگی باعث هضم آنزیمی و میکروبی بهتر پروتئین و دریافت انرژی بیشتر و در نتیجه بهبود ضریب تبدیل و نیز کاهش هزینه‌های خوراک و افزایش وزن، تولید شیر و تخم مرغ می‌شود.

وی مزایای استفاده از این محصول را جذب طیف وسیعی از سموم قارچی (آفلاتوکسین، زیرالنون، اکراتوکسین، فومونیزین، T2،...) و جلوگیری از بروز انواع بیماری‌ها و بهبود ضریب تبدیل، افزایش بهره وری خوراک و بهبود کیفیت پوسته تخم مرغ از طریق کاهش سرعت عبور غذا از سیستم گوارشی و در نتیجه هضم بهتر و جذب حداکثری مواد مغذی دانست.

بر اساس این گزارش، این طرح موفق به ثبت اختراع محصول در ایران، اخذ مجوز تولید و بهره‌برداری از سازمان دامپزشکی کل کشور و معرفی در سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی دام، طیور، فرآورده‌های لبنی و صنایع وابسته در آبان سال جاری شد.

این طرح از سوی دکتر مهدی ارجمند دانشیار و دکتر مهرداد میرزاجان‌زاده دانشجوی دکتری مهندسی شیمی واحد علوم و تحقیقات و دکتر مازیار شریف‌زاده استایار واحد علوم و تحقیقات آیت الله آملی و با همکاری لابراتوارهای داروسازی ارس بازار طی یک قرارداد تحقیقاتی از مرحله فرمولاسیون تا مرحله اخذ مجوزهای تولید و بهره برداری، انجام شده است.