دکتر ولایتی در مراسم اختتامیه جشنواره جهادگران علم و فناوری:
اقتصاد دانش‌بنیان در دانشگاه آزاد اسلامی، با همراهی دکتر میرزاده در سال 96 توسعه بیشتری خواهد یافت
چهار شنبه 11 اسفند 1395

رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره جهادگران علم و فناوری اعلام کرد دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند در زمینه اقتصاد دانش‌بنیان نقش نخست را در کشور ایفا کند، بنا داریم این موضوع را از سال 96 در دانشگاه آزاد اسلامی با همکاری دکتر میرزاده انجام دهیم.

دکتر علی‌اکبر ولایتی رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی با تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)، گفت: «این که امروز در خدمت جهادگران علمی و بسیجی سازمان بسیج و دانشگاه آزاد اسلامی هستم، توفیق بزرگی است.»
او ادامه داد: «با امر مقام معظم رهبری توفیق خدمت در دانشگاه آزاد اسلامی را پیدا کردم، بابت این موضوع خدای را سپاسگزارم و از محضر ایشان نیز تشکر می‌کنم.»
ولایتی گفت: «کشور ما، کشور ایمان و علم است، این موضوع به گواهی و شهادت تاریخ است. هیچ کشوری را نمی‌شناسم که مانند ایران عمق علم و ایمان در آن زیاد باشد.»
رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: «بسیج یک مجموعه مردمی و برخاسته از مردم است، بسیج بدون اینکه هزینه‌ای برای دولت و کشور داشته باشد، مدافع کشور در عرصه‌های تاریخی است و این باعث افتخار است. اگر بسیج نبود، قطعا سال‌های سخت پرفراز و نشیب بعد از انقلاب اسلامی، با این پیروزی ادامه پیدا نمی‌کرد.»
رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی افزود: «بسیج یعنی حضور همه ملت و مردم در عرصه‌های مختلف کشور. یعنی همه مردم در حدی که اقتضا می‌کند، وظایف خود را برای سازندگی کشور انجام دهند و اگر لازم بود، در میدان دفاع از وطن و نظام شرکت کنند. بسیجیان همواره برای سازندگی کشور در تمام نقاط، هر نوع خدمتی که توانسته‌اند، انجام داده‌اند و این یک مجاهدت بزرگ است.»
ولایتی گفت: «همانطور که بسیج برخاسته از مردم است، دانشگاه آزاد اسلامی نیز از نیاز مردم و پاسخ به این نیاز شکل گرفته است، این دانشگاه دولتی نیست بلکه متعلق به نظام است، نظامی که مردم نقش اساسی در آن ایفا می‌کنند.»
او به حضور خود در دانشگاه آزاد اسلامی از مراحل ابتدایی تاسیس اشاره کرد و گفت: «بنده همواره از ابتدای انقلاب در محافل دانشگاهی حضور داشته‌ام. از سال 53 عضو هیات علمی هستم بنابراین به خوبی محیط دانشگاه و دانشجو را می‌شناسم و اطلاع دارم که در کشور ما رغبت زیادی برای آموختن علم وجود دارد. در تاریخ هیچ کشوری را سراغ نداریم که به اندازه ایران، سابقه فرهنگی و آموزشی داشته باشد.»
او افزود: «یک صدراعظم فرهیخته و دین‌دار مانند خواجه نظام‌الملک طوسی 11 مدرسه و دانشگاه در ابعاد بزرگ در شهرهای بزرگ جهان اسلام و قلمرو حکومت ایران تاسیس کرد که بزرگان زیادی را در زمینه علم و فناوری آموزش داد. در تاریخ ایران نمونه های بیشماری از این موارد برای تاسیس مدرسه و دانشگاه به منظور فرا گرفتن علم و دانش، به چشم می‌خورد.»
رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: «در اسلام مسجد، مدرسه است، در واقع مسجد محل درس و ایجاد مکاتب فکری، علمی، روحانی، معنوی، مادی و امور حکومتی بوده است و این موضوع بسیار ارزشمند است.»
او افزود: «در هیچ کشوری مانند ایران مشاهده نمی‌شود که جوانان و مردم آن تا این حد علاقمند به تحصیلات عالیه باشند، تعداد دانشجویان کشور ما به نسبت جمعیت کشور، به حدی است که ایران در فهرست چند کشور اول دنیا از لحاظ تعداد دانشجو قرار دارد.»
ولایتی گفت: «رغبت مردم به علم‌آموزی، مهمترین سرمایه کشور ماست، همین مردم بودند که کمک کردند بزرگترین دانشگاه حضوری دنیا به نام دانشگاه آزاد اسلامی تاسیس شد. این ویژگی مردمی‌بودن دانشگاه آزاد اسلامی نشان می‌دهد که این دانشگاه براساس یک نیاز ملی و مردمی شکل گرفته است.»
او افزود: «بسیج و دانشگاه آزاد اسلامی از لحاظ مردمی بودن، مشترکات زیادی باهم دارند، همکاری علمی بین این دو سازمان، مبارک است و باید تداوم داشته باشد.»
دست دانشگاه آزاد اسلامی، از سایر دانشگاه‌ها برای توسعه علم و فناوری بازتر است
ولایتی تاکید کرد کار علمی باید به صورت بسیجی و خارج از بروکراسی‌های دست و پا‌گیر اداری انجام شود. دست دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یک دانشگاه غیردولتی، از سایر دانشگاه‌ها برای توسعه علم و فناوری بازتر است.
او ادامه داد: «دانشگاه آزاد اسلامی از لحاظ کمیت وضعیت خوبی دارد. باید توسعه کیفی و ارتقای کیفیت این دانشگاه در دستورکار قرار گیرد. ارتقای کیفی در دانشگاه آزاد اسلامی به این معناست که باید اساتید باسواد، ‌فرهیخته و دلگرم به تدریس، در این دانشگاه وجود داشته باشد تا نیاز مردم به درستی پاسخ داده شود.»
رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی افزود: «باید تا زمانی که نیاز مردم به فراگرفتن علم وجود دارد، این نیاز مدیریت شود، مردم نیز به این موضوع کمک می‌کنند چراکه همین مردم بودند که با حمایت از دانشگاه آزاد اسلامی، به پیشرفت این دانشگاه کمک کردند.»
ولایتی به حضور اساتید فرهیخته و باسواد در دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: «این دانشگاه جایی نیست که یک عده به صورت موظفی در آن تدریس کنند، بلکه جایی است که بعضی از دیوان‌سالاری‌ها و بروکراسی‌هایی که مختص مکان‌های دولتی است، در آن به چشم نمی‌خورد.»
او گفت: «دانشگاه آزاد اسلامی باید به جایی برسد که رقابت سختی بین نخبگان برای ورود به این دانشگاه به وجود آید، برخی از دانشگاه‌های برتر دنیا مانند هاروارد، موقوفه هستند یعنی دولت نقشی در تاسیس و اداره آن نداشته است اما می‌بینیم که دانشگاه‌های بسیار پیشرفته‌ای هستند. دانشگاه آزاد اسلامی نیز ظرفیتی بیش از این را دارد و باید بتوانیم این ظرفیت را از قوه به فعل درآوریم.»
ولایتی ادامه داد: «یکی از بزرگترین گرفتاری‌های کشور ما، فرار مغزهاست، با رفتن نخبگان از کشور، این سرمایه‌ها را از دست می‌دهیم. باید در دانشگاه آزاد اسلامی یک کار چندمنظوره انجام دهیم که یکی از آنها جذب نخبگان است.»
او افزود: «اگر بخواهیم اساتید باسواد، محقق و متعهد به فرهنگ و اعتقاد و تاریخ کشور داشته باشیم، باید کاری کنیم که آنها دلگرم باشند، موضوع بورسیه دادن به نخبه‌های دانشگاه آزاد اسلامی در درجه نخست و دانشگاه‌های دیگر در درجات بعدی، یکی از کارهای دانشگاه آزاد اسلامی است. این مقدمه تربیت اساتید باکیفیت و توسعه کمی و کیفی تحقیقات و پژوهش است.»
رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی به فرمایشات مقام معظم رهبری درخصوص توسعه اقتصاد دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: «امروز وضعیت اقتصاد دانش‌بنیان مطلوب است اما فاصله زیادی نقطه ایده‌آل دارد و دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند در این زمینه نقش نخست را ایفا کند. بنا داریم این موضوع را از سال 96 در دانشگاه آزاد اسلامی با همکاری مدیریت این دانشگاه، دکتر میرزاده انجام دهیم.»
ولایتی افزود: «باید فعالیت‌های چندمنظوره مانند جذب نخبگان، در دانشگاه آزاد اسلامی صورت گیرد،، البته این موضوع به این معنی نیست که در دانشگاه آزاد اسلامی اساتید باکیفیت وجود ندارد بلکه به این معنی است که دانشگاه آزاد اسلامی باید در این زمینه پیشرفت کنند و به یک ضرب‌المثل تبدیل شود. به گونه‌ای که از کشورهای دیگر نیز برای حضور در این دانشگاه رغبت بالایی وجود داشته باشد.»
او ادامه داد: «به هر حال اکنون توسعه کمی در دانشگاه آزاد اسلامی کفایت می‌کند چرا‌که در این دانشگاه تعدادی صندلی خالی نیز وجود دارد، امروز هدف اصلی دانشگاه باید ارتقای کیفی باشد. در خصوص مسائل فرهنگی و اعتقادی نیز هرجا اثری از دانشگاه آزاد اسلامی باشد، مردم آن محل باید به لحاظ ویژگی‌های خلقی و اعتقادی با دانشگاه عجین شوند و خود را با آن بیگانه ندانند. مردم باید دانشگاه آزاد اسلامی را محور علم، فرهنگ، اعتقاد، دینداری و وطن‌دوستی بدانند.»
او افرود: «دانشگاه آزاد اسلامی متعلق به نظام و مردم است که توانسته بار بزرگی از دوش نظام بردارد، این دانشگاه نه تنها هزینه‌ای به کشور، نظام و دولت تحمیل نکرده، بلکه توانسته در زمینه آموزش عالی باری از دوش دولت بردارد و هزینه‌های این دانشگاه با شهریه‌ای که مردم می‌پردازند، تامین می‌شود.»
رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: «اتصال علم به فناوری، پل اصلی است که اقتصاد دانش‌بنیان را توسعه می‌دهد، پژوهش‌ها در دانشگاه آزاد اسلامی و دیگر دانشگاه‌ها باید به گونه‌ای باشد که نتیجه آن پژوهش به درد مردم بخورد و یکی از مشکلات جامعه را حل کند.»
ولایتی گفت: «یکی از برنامه‌های جدید دانشگاه آزاد اسلامی، همکاری با وزارتخانه‌هایی مانند وزارت صنعت، نفت و نیرو و... است، وزارتخانه‌هایی که نیاز به دستگاه‌های پیشرفته دارند و اغلب دستگاه‌های خود را از خارج از کشور تامین می‌کنند، مخاطب دانشگاه آزاد اسلامی هستند و دانشگاه تلاش می‌کند با برنامه‌ریزی بتواند با این وزارتخانه‌ها همکاری مطلوبی داشته باشد.»
او افزود: «بسیج در کار دفاع از سازندگی کشور حضور ویژه داشت و بدون چشمداشت کار می‌کند، دانشگاه آزاد اسلامی نیز باید به لحاظ کمک به مردم، اعتقادی و فرهنگی مانند بسیج داشته باشد. البته طبق اطلاعات ما، اکثریت قریب به اتفاق مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی اینگونه است.»
رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: «پیوند بین دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری کشور، پیوندی مبارک و مفید است، امیدوارم هرسال شاهد این موضوع باشیم که دانشگاه آزاد اسلامی توانسته گام بلندی رو به پیشرفت بردارد.»