راه‌اندازی خط تولید نانو بتن ایرانی در کشور اتیوپی
دو شنبه 19 تیر 1396

ژوهشگران کشور با استفاده از نانو فناوری موفق به تولید بتن نانو مقاوم در برابر محیط‌های خورنده شدند و به گفته آنها قرار است دانش فنی و خط تولید این محصول در کشور اتیوپی منتقل شود.

به گزارش ایسنا، یکی از شرکت‌های دانش بنیان کشور اقدام به تولید محصولات بتنی و کفپوش بتنی نانو کرده است و بنا دارد برای توسعه بازار خود دانش فنی این محصول را به اتیوپی انتقال دهد. این شرکت از سال 59 فعالیت خود را با تولید موزاییک ویبره‌ای آغاز کرده و تاکنون با تولید 6 محصول دارای استاندارد ملی به کار خود ادامه داده است.

در این راستا هیات فنی تجاری از اتیوپی ضمن بازدید از خط تولید بتن نانوی این شرکت، با مدیران این شرکت در خصوص تولید کفپوش بتنی نانو در اتیوپی مذاکره کردند.

دکتر سعید بزرگمهر، مدیر تحقیق و توسعه این شرکت با اشاره به محصولات تولید شده، گفت: کفپوش ترافیکی نانو برای عبور بارهای دینامیکی از جمله دستاوردهای تحقیقاتی ما است. این کفپوش دینامیکی یا «های‌پرفرمنس» برای محیط‌های کانتینری و بندرگاه‌ها استفاده می‌شود.

به گفته وی به دلیل اینکه از مصالح عادی نمی‌توان در محیط‌های کانتینری استفاده کرد، از این رو در این پروژه از فناوری نانو و از نانوذرات سیلیس در بتن‌ها و کفپوش‌ها استفاده شد.

بزرگهمر افزایش عمر بتن، دوام، مقاومت در برابر سولفات‌ها، کلریدها و مقاومت در برابر محیط‌های خورنده را از جمله ویژگی‌های ایجاد شده در نانو کفپوش‌ها دانست و خاطر نشان کرد: تولید سالیانه کفپوش بتنی نانویی 50 تا 60 هزار متر مربع و تولید کل محصولات که شامل 5 محصول دیگر می‌شود، بالغ بر 300 هزار متر مربع است.

دکتر شهریار ظهوری، مجری طرح از صادرات این محصول خبر داد و اظهار کرد: در مذاکراتی که با کشور اتیوپی داشتیم، درصدد همکاری با این کشور در قالب انتقال دانش فنی هستیم. صادرات ما بیشتر به صورت خدمات فنی مهندسی و صادرات خط تولید است.

وی با بیان اینکه سطح استاندارد محصولات بتنی خود را با فناوری نانو ارتقاء دادیم، ادامه داد: از این رو حداقل 25 سال محصولات خود را تضمین کیفیت می‌کنیم.

ظهوری با بیان اینکه تاکنون همکاری‌هایی با کشور عراق در خصوص سایر محصولات این شرکت داشتیم، یادآور شد: در صدد هستیم که با کشورهای افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قزاقستان، آذربایجان، ارمنستان، آسیای میانه و لبنان وارد مذاکره شویم تا با انتقال دانش فنی تولید کفپوش‌ها، این محصول توسعه یابد.