سیداحمد زرهانی خبر داد:
تصمیم معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی برای کمک به پژوهش‌های دانش‌آموزی سما
دو شنبه 29 آذر 1395

معاون رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس سازمان سما، نمایشگاه پژوهش و فناوری را نشانه‌ای از رشد علمی ایران دانست که بخش بزرگی از آن‌ در بستر دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان سما شکل گرفته است. او از تصمیم معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی برای کمک به پژوهش‌های دانش‌آموزی خبر داد.

سید احمد زرهانی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا درباره عملکرد دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان سما در این نمایشگاه گفت:« استنباط من این است که کارنامه سما و دانشگاه آزاد اسلامی سیر تکاملی را طی می‌کنند. هر بیننده با بازدید از این نمایشگاه به رشد علمی ایران پی خواهد برد و دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان سما بخشی از این بستر علمی رشد را فراهم کرده‌اند. با توجه به این که تعداد زیادی از دانش‌آموزان و دانشجویان کل کشور در اختیار مجموعه عظیم دانشگاه آزاد اسلامی است، برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی باعث می‌شود نوجوانان ما در معیت صاحب‌نظران و مکتشفان فرصت ابتکار و خلاقیت پیدا کنند و در دنیای نو حرف تازه‌ای بزنند.»

زرهانی غرفه‌های آزاداکسپو و دانش‌پژوهان را جالب توجه دانست و گفت:«در این دو غرفه کارهایی را مشاهده کردم که مربوط به برنامه‌های در دست اجرای آن‌هاست. ما به عنوان مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان سما می‌توانیم با کمک آن‌ها در برنامه‌های بین‌المللی حضور پررنگ‌تری داشته باشیم و تحسین جهان را برانگیزیم.»
معاون دانشگاه درباره ارتباط سما با سامانه آزاد اکسپو گفت:«مقرر شد اطلاعات سما و سامانه فن‌بازار مبادله شود و در جهت تجاری‌سازی سما با ما تعامل داشته باشند.»

زرهانی با توجه به استقبال گسترده دانش آموزان سمایی از این نمایشگاه، از مدیران مدارس سما برای ایجاد فرصت بازدید برای دانش‌آموزان تشکر کرد و گفت:«این بازدید باعث می‌شود دانش آموزان با دستاوردهای دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان سما از نزدیک آشنا شوند و با دنیای خلاقیت‌ها مانوس گردند زیرا این رویارویی جرقه‌هایی از خلاقیت در ذهن آنها ساطع می‌کند و باعث ابتکار و نوآوری می‌شود.»

رئیس سازمان سما، روحیه بانشاط دانش‌آموزان را نشان از انگیزه و افکار روشن آنها دانست و گفت:«در اینجا با دانش آموزی صحبت کردم که برای صیانت از کیان خانواده که یک موضوع آکادمیک است، کتاب تالیف کرده بود. این که بچه ها نگاه آسیب‌شناسانه دارند نشان از ذهن خلاق و پویای آن‌ها دارد و زمانی ما می‌توانیم خود را در نظام تعلیم و تربیت موفق بدانیم که به دانش‌آموزان آموزش دهیم تا نیم‌رخ فرهنگی مسائل را دریابند و بتوانند راهکارهایی برای ضعف و قوت‌ها بیابند.»

او برگزاری چنین نمایشگاه هایی را در اقتصاد مقاومتی موثر دانست و ادامه داد: «این برنامه‌ها پشتوانه‌ای در افق راه علمی کشور هستند؛ چنان که بر اساس رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی، برنامه‌های دولت تدبیر و امید و نظرات دکتر میرزاده، دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان سما باید در اصلاح آینده علمی ایران نقش‌آفرین باشند و عقب‌ماندگی‌های گذشته را جبران کنند. چنانچه دکتر میرزاده در سخنان خود به این موضوع تاکید می‌کند که با پرورش بچه‌های خلاق، مبتکر و ماهر ما قدم‌های مثبتی را به سمت اقتصاد مقاومتی برخواهیم داشت. در واقع اقتصاد مقاومتی شناخت و پرورش استعدادها برای تولید است.»

زرهانی نتیجه مهم حضور حوزه پژوهش سما را در این نمایشگاه، تصمیم معاون پروهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی مبنی بر کمک واحدهای دانشگاهی به مدارس سما برای پژوهش های دانش‌آموزی دانست و گفت: «این مژده سال 95 برای مدارس سما است. زیرا مدارس ما می‌توانند از ظرفیت اعضای هیات علمی و کارگاه‌های دانشگاه آزاد اسلامی نیز در برنامه‌های پژوهشی خود بهره‌مند شوند.»

ریاست سازمان سما در پایان ضمن قدردانی از همکاران حوزه آموزشی و پژوهشی و دانشجویی و فرهنگی گفت:« این دو حوزه در سازمان سرآمد هستند و از انگیزه های خوبی برخوردارند و با وجود تعداد کم، کارهای بزرگی انجام می‌دهند و از همین جا از بخش پژوهش در مدارس و حوزه ستادی تشکر ویژه می‌کنم.»