گام بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی برای توسعه تحقیقات درکشور/ شهر دانایی به زودی بین‌المللی می‌شود
پنج شنبه 27 فروردین 1394

در فیروزکوه جایی برای پژوهش و رشد نخبگان و دانش پژوهان ایران توسط دانشگاه آزاد اسلامی ساخته شده است؛ این پروژه در ۳۹۰۰ متر فضا با ۵ طبقه ساختمان در حال بهره برداری است که طبق گفته دکتر زارع، رئیس باشگاه پژوهشگران و نخبگان به زودی «شهر بین‌المللی دانایی» نامگذاری می‌شود و با ۷۲ عنوان کارگاه و آزمایشگاه تخصصی همراه تجهیزات کامل تولیدی و پژوهشی شروع به کار می‌کند.

محمد حسین درویش، مدیر پروژه این طرح در دانشگاه آزاد فیروزکوه، در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری آنا گفت: از جمله طرح‌های این شهر، تدارک خوابگاه مجهز با امکانات کامل برای پژوهشگران مشغول به کار در این مجتمع، ساخت دو هزار متر سوله برای کارهای تحقیقاتی و ۱۸ هکتار زمین برای اجرای طرح توسعه در آینده و همچنین ۷۰ هکتار زمین حاصلخیز کشاورزی برای تولید محصولات گیاهی ارگانیک و گیاهان داروئی است که به شهر دانایی اختصاص داده شده است.

مدیر پروژه شهر دانایی ادامه داد: برای تسهیل کارهای تحقیقاتی، ۷۰ هزار جلد کتاب در کتابخانه تخصصی این مجتمع گنجانده شده است. همچنین احداث سالن کنفرانس مجهز و سالن آمفی تئاتر 500 نفره، راه اندازی اینترنت با پهنای باند بسیار بالا و خدمات آموزشی مدرن از دیگر امکانات اضافه شده به این شهر است.

وی بیان داشت: کسانی که علاقه‌مند به فعالیت‌های علمی-پژوهشی در مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی هستند می‌توانند از امکانات شهر دانایی بهره‌مند شوند. همچنین شرکت‌های دانش بنیان نیز برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی کلان خود می‌توانند با انعقاد قرارداد با دانشگاه آزاد اسلامی از امکانات این شهر استفاده کنند.

مدیر باشگاه پژوهشگران و نخبگان فیروزکوه تشریح کرد: شهر دانایی دپارتمان‌های مختلفی دارد. دپارتمان تولید و ثبت که در زمینه تولید قطعات و محصولاتی که به محیط زیست آسیب نزند، کار می‌کند. دپارتمان حمل و نقل که در بخش تولید محصولات صنعتی که سازمان‌هایی مثل مترو به آن نیاز دارند فعالیت می‌کند. دپارتمان انرژی در زمینه تولید و نصب توربین‌های بادی که با اقلیم فیروزکوه سازگار است برای تولید برق کار می‌کند. دپارتمان صنایع غذایی که در بخش تولید گیاهان ارگانیک خوراکی، گیاهان داروئی و محصولات باغی‌ فعالیت می‌کند. دپارتمان بازاریابی برای همکاری با شرکت‌های دانش بنیان و محققان درجهت توسعه این طرح تلاش می‌کند.

درویش با اشاره به موقعیت جغرافیایی فیروزکوه و فاصله ۱۲۰ کیلومتری با شهر تهران گفت: شهر دانایی به علت ظرفیت‌های نامحدود، آینده بسیار درخشانی در حوزه صنعت خواهد داشت.

وی در پایان تصریح کرد: تاکنون ۱۰ درصد از امکانات شهر دانایی بهره‌برداری شده و چند شرکت دانش بنیان همراه با پژوهشگران و نخبگان فعالیتشان را شروع کردند و خوشبختانه این پروژه از حمایت‌های رئیس دانشگاه آزاد، دکتر میرزاده برخوردار است که به پیشرفت سریع‌تر و توسعه بیشتر شهر دانایی کمک می‌کند.