با اختراع ایرانبخش و دانشجوی واحد قائم‌شهر
طرح ویلچر چندمنظوره در نمایشگاه بین‌المللی اختراعات کره جنوبی طلایی شد
چهار شنبه 24 آذر 1395

طرح ویلچر چندمنظوره که در سال 1389 در اداره ثبت اختراعات به ثبت رسیده است پس از کسب مدال نقره در دومین المپیاد مخترعین اصفهان توانست با ارتقای توانائی‌ها و قابلیت‌ها در نمایشگاه بین المللی اختراعات کره جنوبی موفق به کسب مدال طلا شود.

به گزارش خبرنگار آنا، از قابلیت‌های این ویلچر؛ راحتی انتقال فرد معلول از روی ویلچر بر روی تخت و بالعکس، راحتی انتقال فرد معلول از روی ویلچر بر ریوی زمین و بالعکس، راحتی انتقال فرد معلول از روی ویلچر به داخل خودرو، تبدیل شدن به برانکارد، تبدیل شدن به تخت و قابلیت تنظیم سطح ارتفاع ویلچر هستند.

ارسال علائم زیستی و حیاتی از قبیل ضربان قلب و فشار خون در مواقع ضروری برای خانواده و دکتر فرد معلول و ارسال موقعیت مکانی فرد معلول از طریق GPS در زمانی که علائم حیاتی از میزان استاندارد تجاوز کند از دیگر مشخصات و کارایی‌های این ویلچر است.

علاوه بر تبدیل شدن به ویلچر معمولی، دسته‌های پشتی این ویلچر به دو مدل عصای معمولی و چرخی تبدیل می‌شوند، با تشخیص عمق و طول و ارتفاع موانع موجود در مسیر حرکت ویلچر و در صورت عدم توانایی حرکت برای عبور از این موانع، ویلچر اجازه حرکت نمی‌دهد.

دکتر علیرضا ایرانبخش مدیرکل دفتر توسعه شبکه‌های آزمایشگاهی و کارگاهی دانشگاه آزاد اسلامی و سعدی مشهدبانی اسکندرکلایی دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم‌شهر با ثبت 18 اختراع، مخترعان این ویلچر هستند.