حمایت سازمان شیلات از پژوهش‌ها و پایان نامه های دانشجویی
چهار شنبه 2 اردیبهشت 1394

تفاهم نامه گسترش همکاری های مشترک واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی با سازمان شیلات ایران به منظوراستفاده از توانایی های علمی و توسعه همکاری های آموزشی، تحقیقاتی و فناوری در جهت استمرار ارتباط سازمان یافته بین دانشگاه و سازمان و برطرف کردن نیازهای علمی- اجرایی متقابل امضا شد.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا این تفاهم نامه مشترک در راستای دستیابی به اهداف سند چشم انداز و سیاست های کلی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و در جهت بهره مندی مستمر از خرد جمعی و تجربیات و توانمندی های واحد علوم و تحقیقات و سازمان شیلات ایران به امضاء رسید.

تشکیل کمیته علمی - پژوهشی مشترک شیلاتی به منظور تصمیم گیری های کلان مرضی الطرفین، اجرای طرح های پژوهشی مشترک، واگذاری بخشی از فعالیت های علمی- پژوهشی منطقه ای شیلاتی مورد نیاز سازمان به دانشگاه و هدایت و حمایت از پایان نامه های تحصیلی به ویژه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی در راستای نیازهای شیلات کشوراز جمله محور های اساسی این تفاهم نامه است .

همچنین همکاری در زمینه پرورش دانشجویان دکتری پژوهش محور با موضوعات شیلاتی، برگزاری سمینار،کارگاه و همایش های علمی مشترک و بازدید های علمی و کارآموزی دانشجویان، استفاده از توان علمی اعضا هیئت علمی طرفین و در اختیار گذاشتن تجهیزات آزمایشگاهی،صحرائی و فناوری طرفین، حمایت از تجاری سازی و فناوری های نو از دیگر مفاد قابل توجه در این تفاهم نامه مشترک است .

دکتر علی عباسپور، رئیس واحد علوم و تحقیقات در مراسم امضای تفاهم‌نامه گسترش همکاری‌های مشترک این واحد با سازمان شیلات ایران گفت: واحد علوم و تحقیقات با 21 دانشکده و چندین مراکز تحقیقاتی و مطالعاتی بستر مناسبی برای تحصیلات 40 هزار دانشجو را در مقاطع مختلف را فراهم آورده است .

وی با بیان این مطلب که 75 درصد دانشجویان واحد علوم و تحقیقات در بخش تحصیلات تکمیلی مشغول به فعالیت هستند، افزود: واحد علوم و تحقیقات دارای هشت هزار دانشجوی دکتری است و این به معنای تعریف و اجرای سالانه 1500 تز دکتری می‌باشد که اگر این رساله‌ها به طور هدفمند تعریف و اجرا شوند، در رفع مسائل و مشکلات کشور در بخش‌های مختلف به طور چشمگیری تاثیرگذار خواهند بود داشت .

دکتر حسن صالحی، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران نیز در این نشست به فعالیت موسسات تحقیقاتی و مراکز و ایستگاه های مختلف کشور همچون موسسه تحقیقات علوم شیلات که شامل 11 مرکز و ایستگاه است اشاره و تصریح کرد: مقرر شده تا انستیتوی تحقیقات بین المللی ماهیان خاویاری پشتیبانی علمی و تحقیقاتی فعالیت های شیلات را انجام دهد و هم چنین در تمام مراکز تحقیقاتی در استان ها و جهاد کشاورزی دپارتمان های شیلاتی وجود دارد که محققین در آنها مشغول به فعالیت هستند.

رئیس سازمان شیلات ایران از کسب مقام اول پرورش ماهی قزل آلا در آب های شیرین توسط ایران و با حجمی حدود 140هزار تن خبر داد و افزود: موضوع آب شیرین و بحث نگاه به دریا برای تامین غذا باعث شد به طرف دریا سوق داده شویم که این موضوع به عنوان یکی از موضوعات مهم در اجلاس سال گذشته سازمان خوار و بار جهانی در کشور رم مطرح شد .

صالحی در رابطه با مصرف سرانه آبزیان در کشور گفت:متوسط مصرف سرانه ی آبزیان در کشور حدود 9 کیلوگرم است در حالی که این متوسط مصرف برای دیگر کشورها در حدود 19 کیلوگرم است .

وی اظهار داشت: ایران سال گذشته شاهد رشد 70 درصدی میگو بوده و در حدود 22هزار و 500 تن میگو را پرورش داده است .

صالحی به وجود شناورهای ایران در اقیانوس هند اشاره کرد و اظهار داشت : امروزه بیش از 800 شناور کشور در اقیانوس هند در حال صید کردن هستند که این موضوع باعث شده ایران در زمینه ی صید تن ماهی، مقام اول را در غرب اقیانوس هند و مقام دوم را بعد از اندونزی در کل اقیانوس هند کسب کند.

وی خاطر نشان کرد: شناورهایی که در حال حاضر مشغول به فعالیت هستند، اطلاعات زیادی را در اختیار دارند که دانشجویان دکتری و ارشد می توانند از این اطلاعات در پایان نامه های خود و بدون پرداخت هزینه های زیاد استفاده کنند و آن ها را مورد بررسی و آنالیز قرار دهند. امروزه در کشور شاهد مراکز، مزارع و مجتمع های مختلفی هستیم که می توانند با همکاری دانشجویان مورد استفاده قرار بگیرند و دانشجویان در این مجموعه ها مشغول به کار شوند.

صالحی رابطه بین نخبگان و بخش اجرایی کشور را ضعیف توصیف کرد و ادامه داد: نخبگان کشور ما در دانشگاه ها هستند و از این ظرفیت در بخش اجرا به طور بهینه استفاده نشده است . امروزه ما 140 هزا تن قزل آلا تولید می‌کنیم و اگر بتوان از ایده و انرژی نخبگان کشور در به کارگیری مهندسی ژنتیک، FCR غذا، مدیریت آب، بهداشت، سلامت و کاهش تلفات کمک گرفت می توانیم 30 درصد به این تولیدات اضافه کنیم و شاهد رشد چشمگیری در تولید ماهی قزل آلا خواهیم بود.

دکتر مجید عباسپور، رئیس دانشکده محیط زیست و انرژی واحد علوم و تحقیقات نیز در این نشست به همکاری‌های باسابقه این واحد با سازمان شیلات اشاره کرد و گفت : با توجه به حضور دانشکده‌های محیط زیست و انرژی، کشاورزی و منابع طبیعی، علوم و فنون دریایی، علوم پایه و صنایع غذایی در مجموعه واحد علوم و تحقیقات می‌توان همکاری‌های بی‌نظیری در حوزه شیلات رقم زد.

وی همچنین به سایت تحقیقاتی دلوار وابسته به واحد علوم و تحقیقات برای فعالیت‌های علمی تحقیقاتی همچون پرورش آبزیان در جنوب کشور اشاره داشت.

دکتر محمد حسین مدرسی، معاون پژوهش و فناوری واحد علوم و تحقیقات به ظرفیت‌های علمی و پژوهشی این واحد اشاره کرد و گفت: دانشجویان مقطع دکتری و ارشد واحد علوم و تحقیقات یکی از مهم‌ترین نقاط قوت این دانشگاه محسوب می‌شود که تنها با جهت دادن به پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها می‌توان این ظرفیت را به فعلیت رساند.

وی با بیان این مطلب که هدایت پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی در راستای نیازهای سازمان شیلات ایران یکی از عالی‌ترین اهداف امضای این تفاهم نامه همکاری خواهد بود، تصریح کرد: تعریف پروژه‌های مشترک و به فعلیت رساندن ظرفیت‌های شرکت دانش بنیان دیگر اهداف قابل توجه برای انعقاد این تفاهم نامه همکاری است .

منبع : ایسنا