میرزاده تاکید کرد
حمایت گسترده دانشگاه آزاد از شرکت های دانش بنیان/تصویب سند پژوهش و فناوری
چهار شنبه 26 آذر 1393

دکتر میرزاده در حاشیه بازدید از پانزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری کشور ضمن تشریح دستاوردهای پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی ،گفت:این دانشگاه حمایت گسترده ای از شرکت های دانش بنیان را در دستور کار دارد.

دکتر میرزاده با اشاره به حضور دانشگاه آزاد در نمایشگاه هفته پژوهش گفت: دانشگاه آزاد در نمایشگاه هفته پژوهش با 53 مرکز رشد شرکت کرده است که در غرفه‌های مراکز رشد شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور دستاوردهای خود را عرضه کردند.

او افزود: دانشگاه آزاد اسلامی اکنون دارای 419 واحد فناور مستقر در 53 مرکز رشد است و بنای ما این است که تا پایان سال 96 تعداد واحد‌های فناور این دانشگاه به 800 مورد، مراکز رشد به 150 مرکز و پارک‌های علم و فناوری به 33 پارک برسد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی توسعه پژوهش‌های مرتبط با نیازهای کشور را اولویت دانشگاه‌ آزاد اعلام کرد و گفت: ما پژوهش را برای پژوهش انجام نمی‌دهیم بلکه پژوهش را برای رفاه حال مردم و رفع نیازهای کشور انجام می‌دهیم.

میرزاده تاکید کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان در دانشگاه آزاد به سرعت افزایش می‌یابد زیرا یکی از راه‌های کاهش وابستگی به شهریه همین کار است. دانشگاه آزاد برنامه دارد تا از شرکت‌های دانش‌بنیان در قالب دسترسی به آزمایشگاه‌ها، کمک‌های بلاعوض و وام‌های کم بهره حمایت کند؛ با شبکه بانکی صحبت کرده‌ایم و قرار است بانک‌ها با وام‌های کم‌بهره با سود 12 درصد به شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاه آزاد کمک مالی کنند.

او با تاکید بر حمایت دانشگاه آزاد اسلامی از پژوهش گفت : ساختار جدیدی در تمام استان‌ها شکل گرفته است که بتوانیم از دانشجویان، فارغ‌التحصیلان و اساتید حمایت کنیم که این حمایت‌ها در قالب حمایت نقدی یا دسترسی به کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها است و یا حتی وقتی پژوهش‌ها به مرحله تولید صنعتی برسند با هماهنگی سیستم بانکی به آنها وام کم‌بهره تعلق می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، میرزاده در جمع خبرنگاران با اشاره به حضور یک میلیون و 700 هزار دانشجو در دانشگاه آزاد گفت: پیش ازاین نیز ایمان من به دانشگاه آزاد بالا بود ولی امروز پس از بازدید از نمایشگاه ایمانم قوی‌تر شد و معتقدم دانشگاه آزاد می‌تواند بار سنگینی از فرایند اقتصاد دانش‌بنیان را به دوش بگیرد.

رئیس دانشگاه آزاد عنوان کرد: برنامه راهبردی پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد نیز تدوین و به تصویب شورای دانشگاه رسیده است و براین اساس فقط 10 سال زمان داریم که طبق فرمایش مقام معظم رهبری کاری کنیم که 50 درصد تولید ناخالص ملی از طریق اقتصاد دانش‌بنیان تامین شود.

میرزاده با دعوت از تمام فناوران، اساتید و دانشجویان دانشگاه آزاد گفت: دانشجویان دانشگاه آزاد با دانشجویان دانشگاه‌های دیگر متفاوت بوده و از هوش هیجانی بالایی برخوردارند و براین اساس می‌توانیم به دستاوردهای بسیاری دست یابیم.

او اضافه کرد: هر شرکت دانش‌بنیان که تشکیل شود از نظر فضای کاری، دسترسی به آزمایشگاه‌ها و حتی کمک‌های بلاعوض و وام‌های کم‌بهره حمایت می‌کنیم. رئیس دانشگاه آزاد استفاده از امکانات داخلی کشور را بهترین راه غلبه بر تحریم‌ها و مقابله با دشمنان دانست و گفت: بودجه پژوهشی دانشگاه آزاد در سال 94 دو برابر می‌شود یعنی 15 درصد کل بودجه دانشگاه صرف پژوهش می‌شود.

دکتر میرزاده در پایان خاطرنشان کرد: "آزمایشگاه ملی دانشگاه آزاد" در واحد تهران شمال در حال ساخت است و تا پایان امسال فضای فیزیکی این آزمایشگاه راه‌اندازی می‌شود؛‌ در فاز اول راه‌اندازی این آزمایشگاه، اعتباری معادل 60 میلیارد تومان برای تجهیز آن اختصاص می‌یابد.

به گزارش آنا، در جریان بازدید رییس دانشگاه آزاد اسلامی از پانزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری کشور، دکتر ابراهیم واشقانی فراهانی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه، دکتر مرتضی احسانی معاون اجرایی ،دکتر سعید کاردار معاون دانشجویی، دکتر مجتبی علوی فاضل معاون سنجش و پذیرش، حجت الاسلام علی عسگری معاون پارلمانی دانشگاه‌، دکتر فریدون رهنمای رودپشتی معاون برنامه ریزی و جمعی از روسای واحدهای دانشگاهی دکتر میرزاده را همراهی می‌کردند.