با ارجاع شرکتهای دانش بنیان به بخش خصوصی و صندوق نوآوری
وزیر صنعت: مشارکت دولت در طرح های تحقیقاتی، روند اجرای آنها را کند می کند
دو شنبه 7 اردیبهشت 1394

وزیر صنعت، معدن و تجارت از مشارکت 47 درصدی این وزارتخانه با پروژه‌های تحقیقاتی خبر داد و گفت: به دلیل آن که مقررات دولتی موجب کند شدن سرعت اجرای طرح‌ها می‌شود این وزارتخانه ترجیح می‌دهد که وارد مشارکت با پروژه‌های تحقیقاتی نشود.

به گزارش خبرنگار فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر نعمت‌زاده در حاشیه بازدید از نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی با اشاره به طرح‌های ارائه شده در این نمایشگاه افزود:‌ آنچه که خواست وزارت صنعت است حمایت از محققان کشور است و ما در این راستا تا حد توان از واحدهای فناور حمایت خواهیم کرد.

وی به برنامه‌های این وزارتخانه در راستای تحقق اقتصاد دانش بنیان اشاره کرد و اظهار داشت: در حال حاضر برای حمایت از شرکتهای دانش بنیان قانون حمایت از این شرکتها را داریم که اجرایی شدن آن بر عهده معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است ولی وزارت صنعت خود را از این معاونت جدا نمی‌داند.

نعمت‌زاده در عین حال یادآور شد: ترجیح این وزارتخانه آن است که در کلیات طرح‌ها وارد شود و رسیدگی به جزییات طرح‌ها برعهده معاونت علمی است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به آمادگی این وزارتخانه برای رفع موانع پیش رو شرکتهای دانش بنیان یادآور شد: ارائه دستاوردهای تحقیقاتی به خارج از مرزهای کشور از ضروریات است و ما برای توسعه صادرات محصولات دانش بنیان نیز باید تلاش کنیم.

وی با اشاره به ایجاد چند تشکل برای معرفی دستاوردهای دانش بنیان به خارج از کشور خاطرنشان کرد: در بازدیدی که از واحدهای فناور مستقر در این نمایشگاه کردم، مشاهده شد که اغلب این واحدها دارای سایتی هستند که این امر می‌تواند ظرفیت مناسبی برای معرفی و تبلیغ این محصولات باشد.

نعمت‌زاده با اشاره به اقدامات حمایتی صورت گرفته از واحدهای فناور یادآور شد: این امر در دو سال اخیر سرعت بیشتری گرفته است چرا که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از طریق منابع صندوق‌ها اقدام به توسعه بیشتر این واحدها کرده است.

وی همچنین به اقدامات موثر صندوق نوآوری و شکوفایی اشاره کرد و ادامه داد:‌ بسیاری از واحدهای دانش بنیانی که در شهرک‌های صنعتی مستقر بودند به این صندوق معرفی شدند که این صندوق‌ حمایتهای لازم را از این واحدها به عمل آورده است.

وی با تاکید بر توسعه فعالیتهای دانش بنیان در کشور اظهار داشت: ما در این راستا تنها نباید بگوییم که برخی از صنایع دانش بنیان است بلکه باید دانش بنیان بودن را به تمام صنایع کشور منتقل کنیم. به این معنی که در کل صنایع کشور باید بخشی از صنایع منحصر به واحدهای تحقیق و توسعه شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص حمایت این وزارتخانه از طرح‌های تحقیقاتی توضیح داد: ما به عنوان دولت قصد نداریم تا در طرح‌ها مشارکت داشته باشیم ولی یکی از ماموریت‌های سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران حمایت از بخش‌ خصوصی است.

نعمت‌زاده اضافه کرد: در جاهایی که بخش خصوصی توان مالی کافی نداشته باشند تا سقف 49 درصد مشارکت خواهیم داشت.

وی در عین حال خاطرنشان کرد:‌ ترجیح ما این است که این مشارکت صورت نگیرد چرا که دولت به دلیل مقرراتی که دارد سرعت اجرا پروژه‌ها را کند می‌کند. از این رو لازم است تا بخش خصوصی با استفاده از تسهیلات صندوق‌های حمایتی چون صندوق شکوفایی ونوآوری وصندوق حمایت از صنایع الکترونیک به فعالیت خود ادامه دهد.

منبع : ایسنا