ثمری در گفت‌وگو با آنا برنامه‌های هفته پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی ر ا تشریح کرد
حضور جدی دانشگاه آزاد اسلامی با 42 غرفه در نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فن‌بازار امسال/ رونمایی 40 محصول جدید از سوی دکتر میرزاده
شنبه 20 آذر 1395

دکتر داود ثمری، مدیرکل دفتر توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامی برنامه‌های هفته پژوهش و فناوری این دانشگاه را اعلام کرد.

داود ثمری، مدیرکل دفتر توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا درباره برنامه‌های هفته پژوهش و فناوری این دانشگاه گفت: «هر سال هفته پایانی آذر را در کشور با عنوان هفته پژوهش و فناوری نام‌گذاری می‌کنیم. امسال هم هفته پژوهش در ستاد مرکز هفته پژوهش و فناوری با شعار "پژوهش تقاضامحور و تجاری‌سازی فناوری؛ زیربنای اقتصاد مقاومتی" از 21 آذر فعالیت خود را آغاز و تا شنبه 27 آذر ادامه دارد.»

ثمری گفت: «یکی از کارهای ستاد مرکزی هفته پژوهش، نام‌گذاری روزهای این هفته بوده است، به طوری که روز 21 آذر پژوهش، فناوری و مدرسه، 22 آذر پژوهش، فناوری و دانشگاه کارآفرین، 23 آذر پژوهش، فناوری و صنعت، 24 آذر پژوهش، فناوری، اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، 25 آذر پژوهش، فناوری و حامیان پژوهش، 26 آذر پژوهش، فناوری، ایده‌های برتر و سرمایه ملی و 27 آذر پژوهش، فناوری و حوزه و دانشگاه نام‌گذاری شده است.»

او افزود: «امسال براساس تصمیم ستاد هفته پژوهش قرار شد استان‌ها برنامه‌ها را زودتر شروع کنند. بنابراین از روز 14 آذر هفته پژوهش و فناوری در استان‌های کشور آغاز شده است و در خیلی از استان‌ها، واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی درگیر برگزاری نمایشگاه‌های این حوزه بوده‌اند و فعالیت‌های خوبی را انجام داده‌اند. واحدهای قزوین، همدان و بسیاری از واحدهای دیگر دانشگاه، فعالیت‌های این هفته را در استان‌ها راهبری می‌کنند.»

مدیرکل دفتر توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: «دانشگاه آزاد اسلامی هم هم‌زمان با آغاز رسمی هفته پژوهش و فناوری از فردا، با سومین جشنواره لقمان حکیم این هفته را آغاز می‌کند که این جشنواره در سه محور پژوهش، آموزش و خدمات سلامت در حوزه پزشکی برگزار می‌شود. این فعالیت از سوی معاونت علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی انجام می‌شود. از 24 تا 28 آذر نیز نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری در نمایشگاه بین‌المللی تهران برپا می‌شود.»

او گفت: «دانشگاه آزاد اسلامی در این نمایشگاه حضوری جدی دارد و در نزدیک به 2200 متر فضا در قالب غرفه‌هایی که در دو سالن 10 و 11قرار دارند، محصولات خود را به نمایش می‌گذارد. بیش از 800 محصول فناور در 42 غرفه به نمایش گذاشته می‌شود. دانشگاه‌های آزاد اسلامی استان در این نمایشگاه غرفه دارند و در کنار آن‌ها، معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه، مرکز امام خمینی(ره)، شرکت گردشگری، سازمان سما، باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، آزاد اکسپو، پارک علم و فناوری و سیستم ساها نیز همگی دارای غرفه هستند و محصولات خود را به نمایش می‌گذارند. دانشگاه آزاد اسلامی بزرگترین شرکت‌کننده دانشگاهی در نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن‌بازار امسال است.»

ثمری گفت: «دانشگاه آزاد اسلامی در این نمایشگاه حدود 40 تا 50 محصول فناورانه را رونمایی می‌کند و روز چهارشنبه این رونمایی و افتتاح نمایشگاه با حضور دکتر میرزاده و هیئت رئیسه برگزار می‌شود. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای بازدید دعوت شده است و دانشگاه آزاد اسلامی در این نمایشگاه، پذیرای همه علاقه‌مندان است. از طریق اداره کل امور بین‌الملل دانشگاه نیز از سفرای کشورهای خارجی در کشور دعوت شده است تا دانشگاه آزاد اسلامی در زمینه دیپلماسی فناوری هم ایفای نقش کند.»

او افزود: «هم‌زمان با هفته پژوهش، تقدیر از پژوهشگران و فناوران برتر نیز در سطح ملی اتفاق می‌افتد که از دانشگاه آزاد اسلامی 11 پژوهشگر و 4 فناور معرفی شده‌اند، که امیدواریم انتخاب شوند. اما در صورتی که انتخاب نشوند، دانشگاه آزاد اسلامی خود از آن‌ها تقدیر می‌کند.»

ثمری در پایان به برنامه‌های هفته پژوهش در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: «در استان‌ها برنامه‌های متنوعی برای واحدها در نظر گرفته شد که یکی از آنها تقدیر از پژوهشگران برتر در هر واحد دانشگاهی است. واحدها می‌توانند افراد برتر را در بخش‌های هفت‌گانه فنی‌مهندسی، علوم انسانی، علوم پزشکی، هنر و معماری، دامپزشکی کشاورزی، منابع طبیعی و علوم پایه انتخاب کنند. پیش‌بینی می‌شود بیش از 200 نفر به عنوان پژوهشگر برتر در استان‌ها انتخاب شوند و در واحدهای دانشگاهی نیز پیش‌بینی می‌شود از بیش از هزار نفر تقدیر شود. همچنین واحدها نقش موثری در برگزاری نمایشگاه‌های استانی داشته‌اند، کارگاه‌ها و پنل‌ها و سخنرانی‌های مختلفی در واحدها برگزار شده است. دانشگاه آزاد اسلامی همچنین به بحث پژوهش در مدارس توجه ویژه‌ای دارد و تاکنون فعالیت‌های عمده‌ای را در این زمینه انجام داده است.»