طرح پژوهشی برتر سال 95؛
تولید سنگ نمایی که از ساختمان جدا نمی شود
شنبه 27 آذر 1395

دانشجوی جوان ایرانی موفق به تولید یک نمونه سنگ نمای سبک و چسبنده شد که وزن آن نصف سنگ نماهای موجود در بازار است.

شاید شما هم هنگام عبور از کنار ساختمان های قدیمی که نمای آنها پوشیده از سنگ های تزئینی است، با احتیاط و سرعت بیشتری قدم برداشته باشید زیرا احتمال می دهید هر آن یکی از این سنگ ها ریزش کند ولی دانشجوی جوان کشورمان با تولید یک نمونه سنگ بنای سبک با چسبندگی بسیار زیاد، این مشکل را حل کرده است.
سبحان حیدری دانشجوی کارشناسی ارشد ژئوتکنیک دانشگاه آزاد واحد نجف آباد است که با چندین سال تلاش، سنگ نمای سبک با چسبندگی بالا را در شرکت 'پایا پوشش' مستقر در پارک علم و فناوری لرستان به تولید رسانده است.
وی درباره این پروژه که به عنوان یکی از طرح های منتخب در هفدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی، فناوری و فن بازار کشور رونمایی شد، به خبرنگار علمی ایرنا گفت: سنگ های مصنوعی از سال ها قبل در بازار وجود داشته اند ولی به دلیل دو مشکل اصلی 'سنگینی وزن' و 'قدرت اندک جذب آب' چندان مورد استقبال مشتریان قرار نمی گرفتند و ما سعی کردیم در پروژه خود، این نقایص را برطرف کنیم.
وی افزود: از دیگر مشکلات سنگ های نما، چسبندگی کم آنها به ملات مورد استفاده در اجرای نماهای سنگی است که موجب ناپایداری و جدا شدن سنگ از نمای ساختمان می شود.
حیدری خاطرنشان کرد: محصول تولیدی ما از سنگدانه های معدنی، فوق روان کننده ها، رنگدانه های معدنی، سیمان و آب تهیه و تولیدشده و از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است.
وی ادامه داد: این سنگ همچنین قدرت بالایی برای جذب آب دارد و همین ویژگی باعث افزایش چسبندگی آن روی نمای ساختمان می شود.
این دانشجوی جوان یادآور شد: اغلب سنگ های مصنوعی پس از گذشت دو تا سه سال، از بدنه ساختمان جدا می شوند ولی سنگ های تولیدی ما به خاطر چسبندگی فوق العاده زیاد از نمای ساختمان، جدایی ناپذیر هستند.
وی درباره وزن و قیمت این محصول فناورانه نیز توضیح داد: وزن این سنگ های نما کمتر از 25 کیلوگرم در هر مترمربع است که نصف وزن دیگر سنگ های نمای موجود در بازار به شمار می آید و قیمت آن زیر 25 هزار تومان برای هر مترمربع است.
این فناور ایرانی، سهولت اجرا، قابلیت اسکوپ شدن در کارخانه، زیبایی و تنوع رنگ، تنوع در طرح، قیمت پایین و مقاومت خمشی بالا را از دیگر مزایای محصول تولیدی خود ذکر کرد.
حیدری درباره وضعیت فعلی فرآیند تولید این محصول گفت: اکنون در مرحله نیمه صنعتی هستیم و چون هنوز تسهیلاتی دریافت نکرده ایم، موفق به تجاری سازی نشده ایم که امیدواریم مسوولان با اعتماد و حمایت بیشتر از فناوران جوان، زمینه تولید انبوه و تجاری سازی محصولات آنها را بیش از پیش فراهم کنند.
هفدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی، فناوری و فن بازار از 24 آذرماه به منظور معرفی جدیدترین محصولات و دستاوردهای 84 دانشگاه ،36 پژوهشگاه، 30 پارک علم و فناوری، 6 مرکز رشد و 82 موسسه دولتی و غیردولتی در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران گشایش یافته و تا 28 آذرماه برپا است.
در این نمایشگاه با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، روسای دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، مراکز تحقیقاتی، پارک ها و مراکز رشد علمی و فناوری و محققان کشور، 52 طرح منتخب رونمایی شدند.
علمی**1055**1834
خبرنگار: زینب کارگر **انتشار: ناهید شفیعی