فعالیت 84 مرکز رشد تحت نظارت دانشگاه آزاد اسلامی
دو شنبه 3 خرداد 1395

تهران- ایرنا- مدیر کل توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامی از فعالیت 84 مرکز رشد تحت نظارت این دانشگاه خبر داد.

به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا ازدبیرخانه چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناورانه دانشگاه آزاد، دکتر داود ثمری با اشاره به بحث تجاری سازی یافته های تحقیقاتی گفت:مهم ترین راهکاری که دانشگاه آزاد در بحث تجاری سازی یافته های تحقیقاتی و تبدیل علم به ثروت درحال انجام دادن است و برای آن نظام و سیاست هایی را تعریف کرده است بحث توسعه مراکز رشد و پارک های علم و فناوری دانشگاه آزاد است .
وی بیان کرد: این پارک ها که در نظام علم و فناروی فضاهایی هستند که نتایج یافته های تحقیقاتی تبدیل به محصول می شود سپس محصول رشد وتوسعه پیدا می کند و آماده ارائه به بازار وعرضه می شود مهم ترین نکته ای است که باید به آن توجه خاص داشت.
ثمری افزود: برای اینکه مراکز رشد بازوی اجرایی قوی داشته باشند 14 کمیته توسعه فناوری در دانشگاه آزاد تاسیس کردیم که این کمیته ها ناظر ستادهای ویژه توسعه فناوری ریاست جمهوری هستند،کمیته ها تا به الان طرح های خوبی را به تصویب رساندند و چند طرح خوب داریم که جزء طرح های کلان ملی به شمار می رود.
وی بیان کرد: خودروی الکتریکی واحد قزوین که معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری حمایت کرده و طرح امحای زباله از طریق پلازما که واحد علوم تحقیقات داشته است همچنین طرح های دیگری که در دانشگاه آزاد اسلامی از یک تحقیق شروع شده و در نهایت تبدیل به فناوری شده است از طرح های موفقی است که تولید ثروت می کند.
وی ادامه داد: بنابراین اگر به این سمت حرکت کنیم که پایان نامه ها و رساله های دکترای دانشجویان را بر اساس یک نیاز جامعه و بخش صنعت تعریف کنیم قطعا نتایجی که از رساله ها و پایان نامه های کارشناسی ارشد خارج می شود می تواند زمینه ساز این باشد که محصولاتی را داشته باشیم که از طریق این محصولات به درآمدزایی برسیم.
ثمری با اشاره به این وضوع که در مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان مدلی تجاری جدیدی را تعریف کرده ایم بیان کرد:دانشگاه های دولتی به طور قطع نمی توانند این مدل جدید را انجام دهند چون محدودیت های خاص خود را دارند دانشگاه های دولتی نمی توانند در سهام شرکت ها سرمایه گذاری کنند در صورتی که در دانشگاه آزاد این اجازه را به واحدهای دانشگاهی داده ایم که اگر شرکت یا واحد فناوری در مرکز رشد استقرار پیدا کند اجازه داشته باشد تا 35 درصد سهام شرکت ها را سرمایه گذاری کند .
دبیر جشنواره و نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناورانه در ادامه افزود: در حال حاضر 85 مرکز رشد در دانشگاه آزاد وجود دارد که 712 هسته واحد فناور و شرکت دانش بنیان استقرار دارند، واحدهای دانشگاهی برای اینکه بتوانند به درآمدزایی برسند باید از این واحدها و شرکت ها ی دانش بنیان حمایت کنند و شرکت های دانش بنیان هایی اجازه سرمایه گذاری دارند که کمترین ریسک را داشته باشند و بتوانیم در سرمایه و سرمایه گذاری برگشت لازم را شاهد باشیم.
وی گفت: از این رو برای حمایت لازم از این شرکت ها خدمات تجاری سازی را برای آنها در نظر گرفته ایم، همچنین آموزش های کسب و کاری که بتوانند در بازار حضور داشته باشند نیاز به یک سری خدمات حقوقی دارند که در مراکز رشد در حال آموزش هستند.
به گفته ثمری،خوشبختانه به تدریج به این سمت در حال حرکت هستیم که اجاره را از مراکز رشد برداریم و با مدلی که تعریف کرده ایم در این واحدها سرمایه گذاری لازم را داشته باشیم. از این رو همه مراکز رشد استانها می توانند تحت پوشش پارک فناوری باشند و بتوانند از خدمات و حمایت هایی که قانون برای پارک علم و فناوری در نظر گرفته استفاده کنند. بنابراین پارک فناوری همه بسترهای لازم را فراهم می کند تا شرکت ها رشد کنند .
وی ادامه داد: با رشد شرکت ها چون در این شرکت ها سهیم هستیم درآمد افزایش خواهد یافت و به عدد قابل توجهی خواهیم رسید تا کم کم وابستگی مان به اقتصاد شهریه ای دانشگاه کم شود وباید به سمتی حرکت کنیم که از فناوری درآمدزایی کنیم.
چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناورانه دانشگاه آزاد اسلامی از 31 اردیبهشت ماه تا 5 خرداد ماه سال جاری در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی دایر است .