میرزاده در دوازدهمین گرهمایی معاونان پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی:
تنها راه مقابله با تحریم ها، توجه به پژوهش و فناوری است/ باید پژوهش را در اقتصاد ایران به صرفه کنیم
پنج شنبه 14 اسفند 1393

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در اختتامیه مراسم دوازدهمین گردهمایی معاونان پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر توسعه تحقیق و پژوهش، گفت: سه اولویت و محور نخست پژوهش و فن آوری دانشگاه آزاد اسلامی در استان خوزستان نفت، کشاورزی و ریزگردهاست.

دکتر میرزاده صبح امروز دراختتامیه دوازدهمین گردهمایی معاونان پژوهش و فن آوری دانشگاه آزاد اسلامی که با حضور آیت الله شفیعی، نماینده مردم استان خوزستان در خبرگان رهبری در واحد اهواز برگزار شد، با توصیف بزرگی و عظمت این خطه از ایران، گفت: استان خوزستان در میان تمامی استان های ایران به دلیل موقعیت طبیعی و جغرافیایی و همچنین مردمانش سرآمد است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: مردم این استان در طول هشت سال دفاع مقدس به گفته امام خمینی(ره) ، دین خود را به ایران و انقلاب ادا کردند .

وی با اشاره به مسئولیت های خود در دوران جنگ تحمیلی و بعد از آن گفت: بنده از آن سالها تا پایان سال 76 به دلیل داشتن مسئولیت بازسازی مناطق جنگی علقه بسیار خاصی به استان خوزستان دارم.

میرزاده تصریح کرد: به لطف خدا امروز خوزستان عزیر با تمام فشارها ، توطئه ها و دسیسه ها، سرافراز و سربلند است و دشمنان این خطه از ایران، نیست و نابود شدند.

خوزستان مهد تمدن ایرانی و اسلامی است

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با قرائت قطعه شعری تصریح کرد: به لطف خدا تمامی خوزستان عزیز امروز آباد است و تمامی منطقه سرشار از گل های زیبا و بوییدنی است، همچنان که در سالهای گذشته این منطقه، محل یکی از بزرگترین تمدن های جهان بوده است که دانشگاه جندی شاپور و شخصیت های بزرگ علمی و تاریخی گواه این موضوع است.

وی ادامه داد: این منطقه بزرگان بسیاری را از قدیم به خود دیده است وامیدوارم بعد از تمامی این سختی ها در جهت تداوم بازسازی خوزستان این بار از طریق توسعه علم و پژوهش و فناوری حرکت کنیم.

وی با تشکر از برگزارکنندگان دوازدهمین گردهمایی معاونت های پژوهشی و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی گفت: برگزاری این گردهمایی در استان خوزستان بسیار معنی دار است زیرا یکی از بزرگترین پتانسیل های اقتصادی کشور یعنی نفت و گاز در این استان قرار دارد.

دکتر میرزاده با اشاره به انعقاد تفاهم نامه همکاری با وزارت نفت در زمینه توسعه میادین دو میدان نفتی، گفت: این تفاهم نامه که با حمایت و تلاش مهندس زنگنه منعقد شد و نشان دهنده اقبال ایشان به دانشگاه آزاد اسلامی است به طور حتم زمینه ساز گام های مهمی در رابطه با توسعه علم و پژوهش خواهد بود.

تفاهم نامه با وزارت نفت برای دانشگاه مهم است

وی با اشاره به اهمیت دو مقوله اقبال صنایع به دانشگاه ها و ماموریت گرایی دانشگاهیان، گفت: همکاران ما در معاونت پژوهشی با علاقه بسیار برای ایجاد یک ساختار جدید و برنامه ریزی و پشتیبانی آن تلاش کردند و امیدوارم همه واحدها از این تلاشها در زمینه توسعه علم و فناوری بهره مند شوند.

رئیس دانشگاه آزاد با بیان این که بحث درآمدزایی در تفاهم نامه با وزارت نفت اهمیت ثانویه ای برای ما دارد تاکید کرد: این قرارداد یک قرارداد حیثیتی است زیرا توانایی های دانشگاه آزاد اسلامی را در امر پژوهش و فناوری اثبات خواهد کرد و مطمئن هستم که واحدها و تمامی دانشمندان ما برای به ثمر رسیدن این قرارداد تلاش کنند.

میرزاده با افتخارآمیز خواندن این قرارداد گفت: برای این که قرارداد مذکور محقق شود تمام پشتیبانی های ساختاری، مالی و اعتباری را فراهم کرده ایم و حتی بهره گیری از تجارب و دانش مشاوران خارجی را نیز در دستور کار خود داریم.

وی تصریح کرد: از معاونت پژوهشی دانشگاه انتظار دارم برای به ثمر رسیدن این قرارداد از هیچ کوشش و تلاشی دریغ نکنند زیرا تمامی قابلیت ها و امکانات دانشگاه برای این منظور مهیا شده است.

میرزاده با بیان این که دولت در زمینه پژوهش و فناوری اقدامات خوبی انجام داده است، گفت: خوشبختانه در زمینه پژوهش و فناوری با دولت یازدهم همکاری های خوب و قابل قبولی انجام شده است و امیدواریم این همکاری های به نتایج مسمرثمری بیانجامد.

تنها راه مقابله با تحریم ها توجه به پژوهش و فن آوری است

دکتر میرزاده در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اهمیت پژوهش و فناوری در کشور تاکید کرد: این موضوع یکی از راهکارهای مهم برای مقابله با تحریم هاست و مسئولان باید به این موضوع توجه کنند که پژوهش در ماهیات خود منطق و فسلفه ای دارد و بدون اتصال آن به دو بخش خدمات و صنعت نتیجه ای در بر نخواهد داشت.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: اگر پژوهش در دو بخش خدمات و صنعت جذب نشود و ارتباط صحیح میان این دو برقرار نشود ، این پژوهش در اقتصاد کشور به صرفه نبوده و هیچ اقدام موثری در دل آن انجام نخواهد شد.

میرزاده با تشبیه تحقیق و پژوهش به نهال گفت: با حمایت های دولت و برقراری ارتباط منطقی و صحیح میان پژوهش با دوبخش صنعت و خدمات، این نهال به درخت تنومندی تبدیل خواهد شد.

وی با بیان این که صرف پژوهش بی معنی و بی فایده است ، تاکید کرد: در صورت نبودن صرفه اقتصادی برای پژوهش و عدم ارتباط با بخش صنعت و خدمات هیچ میل و رغبتی برای پژوهشگران به وجود نخواهد آمد.

رئیس بزرگترین دانشگاه حضوری جهان تاکید کرد: باید پژوهش را در اقتصاد ایران به صرفه کنیم تا صنعتگر برای نوآوری و رقابت به این قشر مراجعه کند تنها در این حالت است که می توان از تولید داخلی در مقابل سیل عظیم و ویرانگر واردات محافظت کرد.

دکتر میرزاده ادامه داد: هم اکنون در کشورهای پیشرفته در مناطق وسیعی مجموعه های تحقیقاتی از سوی بخش خصوصی ایجاد شده است و دولت ها کارهای بزرگی را به این مجموعه ها واگذار کرده اند.

بودجه سال 94 به امضای آیت الله هاشمی رفسنجانی رسید

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به بودجه سال 94 دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: در بودجه سال 94 که در همین هفته از سوی آیت الله هاشمی رفسنجانی به امضا رسید اعتبار بسیار مناسبی برای پژوهش در نظر گرفته شده است.

وی تاکید کرد: سهم پژوهش در بودجه سال آینده 10 درصد در نظر گرفته شده است که با توجه به اعتبار دانشگاه، 580 میلیارد تومان در مجموع دانشگاه آزاد اسلامی در این بخش هزینه خواهد شد.

بودجه پژوهش مختص امور پژوهشی است

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر این موضوع که ردیف پژوهش مختص امور پژوهشی خواهد بود، گفت: تمامی واحدها باید به این موضوع توجه کنند و هیچ واحدی حق ندارد این بودجه را در بخشی غیر از پژوهش هزینه کند و بخش های نظارتی مانند خزانه دارها باید به این موضوع توجه ویژه کنند.

وی تصریح کرد: شهرک های فن آوری دانشگاه آزاد اسلامی (شفا) نیز به تدریج در کنار واحدهای دانشگاهی احداث خواهند شد تا با شکل گیری و راه اندازی مراکز رشد، فارغ التحصیلان دانشگاه که سرمایه های با ارزش دانشگاه هستند، فعالیت های پژوهشی و فن آوری خود را در این مراکز انجام دهند.

وی در ادامه به ابلاغ سند توسعه علم و فن آوری از سوی رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: بر اساس این سند باید تا پایان سال 1404 باید 50 درصد تولید ناخالص کشور از طریق فعالیت های اقتصاد دانش بنیان تامین شود که این مسئولیت خطیری را بر دوش دانشگاه ها به صورت عام و دانشگاه آزاد اسلامی به صورت خاص می گذارد.

رئیس دانشگاه ازاد اسلامی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی با داشتن 50 درصد فارغ التحصیلان آموزش عالی بی گمان نقش تعیین کننده ای در توسعه علم و فن آوری در کشور دارد و یکی از مخاطبان اصلی این سند است.

وی با اشاره به اهمیت فارغ التحصیلان دانشگاه ها گفت: هم اکنون بر اساس گزارش ها منابع معتبر، دانشگاه های بزرگی مانند استنفورد و یا ام آی تی توانستند با فعال سازی کانون های فارغ التحصیلی خود نقش تاثیر گذاری را در اقتصاد آمریکا و جهان بازی کنند .

دکتر میرزاده تصریح کرد: این دانشگاه ها در سال 2011 در حدود 3/3 میلیون شغل ایجاد کردند و با تشکیل 25 هزار و 800 کمپانی محصولات دانش بنیان متعددی را تولید کنند که عرضه آنها درآمدی در حدود 6 برابر تولید ناخالص ملی ایران برایشان به همراه داشته است.

کشورهای متکی به منابع روی زمین ، اسیر تحریم ها نمی شوند

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه تحریم بر کشورهایی که متکی بر منابع روی زمینی هستند، تاثیر ندارد، گفت: مهمترین راه غلبه بر تحریم ها بر دانش نیروی انسانی و مغزهای متفکر خود است و ماموریت بزرگ دانشگاه علاوه بر آموزش، فعالیت در توسعه اقتصاد دانش بنیان، توسعه تحصیلات تکمیلی و ایجاد پارک های علم و فن آوری و مراکز رشد است.

وی ادامه داد: باید از تجارب و دستاوردهای بزرگ کشورهای پیشرفته در این زمینه بهره ببریم و می توان در این رابطه برای برگزاری همایشی بین المللی و دعوت از صاحب نظران و بزرگان برنامه ریزی کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه بیانیه اختتامیه این گردهمایی می تواند دستور کار معاونت های پژوهشی در سال 94 باشد، گفت: با امضا و ابلاغ بودجه سال 94 ، منابع در نظر گرفته شده برای بخش پژوهش نیز از فروردین در اختیار معاونت ها قرار خواهد گرفت تا گام های موثری در این زمینه برداشته شود.

وی با اشاره به توانمندی های استان خوزستان در بخش پژوهش و فن آوری گفت: حضور 6 هزار عضو هیات علمی در این استان و تولید نزدیک به 6 هزار مقاله علمی و دارا بودن 55 رشته دکتری در سال 93 و حضور 311 هزار فارغ التحصیل دانشگاه آزاد اسلامی به خوبی از ظرفیت علمی و پژوهشی این استان خبر می دهد.