معاون پژوهش و فن‌آوری واحد ایلام در گفت‌وگو با آنا عنوان کرد:
سه محصول دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی ایلام در مرحله تجاری‌سازی
چهار شنبه 24 خرداد 1396

معاون پژوهش و فن‌آوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام عنوان کرد که گلیم نقش برجسته، فرش دستبافت و محصولات چرم دست دوز شرکت‌های دانش‌بنیان این دانشگاه به مرحله تجاری‌سازی رسیده‌اند.

پژوهش از اساسی‌ترین نیازهای انسان و زیربنای توسعه است. پژوهش بستری مناسب برای رشد و شکوفایی استعدادها، خلاقیت ها و مسیری مطمئن برای دستیابی به توسعه و خودکفایی علمی است. پژوهش از عوامل مهم و موثر در توسعه همه جانبه اعم از فرهنگ، اقتصاد و سیاست است. عدم برون سپاری طرح های پژوهشی در سازمان‌ها و ادارات به واحدهای دانشگاهی یکی از مشکلات پیش روی دانشگاه آزاد اسلامی است که امید می رود در دوره مدیریت جدید دانشگاه با ارائه راهکارهایی همکاری تنگاتنگ سازمان‌های دولتی، ادارات و ارگان‌ها با واحدهای دانشگاهی بدرستی برقرار و از ظرفیت مطلوب دانشگاه آزاد اسلامی در بخش «ساها» و نیروی انسانی هیات علمی بدرستی استفاده شود چراکه همه کشورهای جهان برای دست یافتن به اهداف و آرمان‌ها، پیشرفت و توسعه، اختراع و ابتکار و روش های بهینه زندگی، فقط از پژوهش و جست‌وجو سود می ‌جویند و در کشورهای توسعه یافته این مهم یک سرمایه گذاری استراتژیک محسوب و در مجامع علمی، بالاترین اولویت به پرورش استعدادها و تربیت دانشجویان و محققان علاقه‌مند به امر پژوهش اختصاص داده می شود. بر همین اساس و در راستای معرفی توانمندی‌های پژوهشی واحدهای دانشگاهی، گفت‌وگوی خبرنگار خبرگزاری آنــا با دکتر شهرام مامی معاون پژوهش و فن آوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام را پی می‌گیریم:
* وضعیت حوزه تحت پوشش خود و فعالیت های صورت گرفته اخیر را تشریح کنید؟
- یکی از بال‌های حرکت دانشگاه امر پژوهش و توجه به زیرساخت های تحقیقاتی در مراکز دانشگاهی است. این واحد دانشگاهی با دارا بودن 6 آزمایشگاه تخصصی و بیش از 30 کارگاه فعال و سایت های رایانه ای و کتابخانه ای با حدود 100 هزار جلد کتاب، سعی در ایجاد بستر مناسب در روند تحقیقات کاربردی داشته است.
واحد دانشگاهی ایلام با تاکید بر ایجاد مراکز رشد و واحدهای فناور، مسیر ایجاد شرکت های دانش بنیان که یکی از مولفه های اساسی و اصلی امروز جامعه ما در مسیر توسعه بوده را به عنوان برنامه محوری سرلوحه کار خود قرار داده است.
با توجه به سیاست دانشگاه مبنی بر درآمدزایی غیر شهریه ای، جلسات متعددی با واحدهای صنعتی و غیر صنعتی برگزار شده است و تفاهم نامه های متعددی در این راستا منعقد شده که در آینده نه چندان دور شاهد ثمربخشی آنها در حوزه پژوهش خواهیم بود.
وضعیت موجود حوزه پژوهش با توجه به اقدامات صورت گرفته مطلوب ارزیابی می­‌شود. در حوزه پایان نامه ها نظارت دقیق بر راهنمایی، مشاوره و نظارت دانشجویان در دفاع از پایان نامه ها، کدینگ اساتید راهنما و ... صورت گرفته است. علاوه بر اینکه با خرید و نصب نرم افزارهای اصالت سنجی پایان‌نامه ها در سال 96 همه امور در این بخش با مدیریت مطلوب مورد توجه قرار گرفته است. در هر حال روند رو به رشد و مبتنی بر دانش پژوهشی در همه بخش های دانشگاه به روشنی نمایان است.
* فعالیت های مرکز رشد (شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور) واحد ایلام چگونه است و آیا محصولاتی به تجاری سازی رسیده اند یا پروژه ای در حال انجام هست؟
- مرکز رشد واحدهای فناور واحد ایلام، سال 94 آغاز به کار کرد و مجوز فعالیت خود را از سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی اخذ کرد. خوشبختانه این مرکز بعد از نزدیک به دو سال فعالیت دارای 4 شرکت دانش بنیان سطح یک است. کالاهایی که اکنون به مرحله تجاری سازی رسیده اند، شامل گلیم نقش برجسته، فرش دستباف و محصولات چرم دست دوز هستند و در زمینه تولید و پرورش زالوی طبی به تجاری سازی رسیده‌ایم. هسته‌های فناوری با موضوع زیست فناوری و تولید کودهای بیولوژیک نیز در این مرکز مشغول پژوهش هستند.
* سال جاری با توجه به افزایش بودجه پژوهشی اهم دستورکارها چیست و قرار است چه اتفاقات خوبی در حوزه شما بیفتد؟
- برگزاری حداقل دو همایش ملی در حوزه های منابع طبیعی و تعلیم و تربیت، افزایش تعداد مقالات علمی پژوهشی ISI با توجه به سیاست های تشویقی در نظر گرفته شده، کیفیت بخشی بیشتر به امور پایان نامه ها و منظم شدن امور مربوط به آنها و افزایش طرح های برون دانشگاهی با توجه به اقدامات صورت گرفته از جمله برنامه‌های واحد ایلام در حوزه پژوهش است.
*چه فعالیت های پژوهشی در واحد متبوع شما در حال انجام است و آیا در موردی بین دانشگاه ها «برند» هستید؟
- با توجه به ساختار استان ایلام در راستای صنایع دستی، برخی از اعضای هیات علمی واحد بر روی کالای گلیم نقش برجسته که ویژگی منحصر به فرد استان ایلام و دارای ثبت جهانی است، کار کرده اند. بنابراین این کالای ویژه و خاص در استان که اکنون در بازارهای اروپایی به فروش می­‌رسد با توجه به استقرار شرکت دانش بنیان گلیم نقش برجسته در مرکز رشد می تواند واحد را به عنوان برند در کشور معرفی کند.
چند سال اخیر چندین پژوهش برندساز توسط اعضای هیات علمی واحد ایلام با موضوع های مطالعه بازار و بازاریابی در اقلیم کردستان عراق با تاکید بر فرش دستباف و گلیم نقش برجسته صورت گرفته است و مطالعه دوم در باره بررسی الزامات و استانداردهای ملی و بین المللی برای اخذ برند فرش و گلیم نقش برجسته انجام شده است. در مرکز رشد واحدهای فناور واحد ایلام برای نخستین بار در استان در راستای برندسازی نسبت به تاسیس و راه اندازی اتحادیه گلیم نقش برجسته در مرکز رشد با ساماندهی تولیدکنندگان استان، فعالیت تولیدکنندگان این کالا منسجم تر شد.
*نظر شما درباره اقدام و تاکید دکتر ولایتی در افزایش بودجه و جذب نخبگان و تاثیرات آن در دانشگاه چیست؟
- با توجه به اینکه رویکرد فعلی دانشگاه آزاد اسلامی برندسازی و رقابت با دانشگاه های معتبر کشور است بنابراین ورود نخبگان به مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی تاثیرات بسزایی در راستای این دو رویکرد داشته و فضای رقابتی در دانشگاه ها را افزایش می‌دهد. در راستای افزایش مطلوب کیفیت و کیفی سازی در دانشگاه آزاد اسلامی وجود نخبگان امری ضروری و بسیار حائز اهمیت است و اقدام دکتر ولایتی در افزایش بودجه پژوهشی قطعا در توسعه فعالیت های پژوهشی با محوریت نخبگان تاثیرگذار خواهد بود.
* فعالیت دانشجویان و اعضای هیات علمی در حوزه پژوهش واحد ایلام را چگونه ارزیابی می کنید؟
- با توجه به عدم دسترسی به منابع مالی، کاهش تعداد دانشجو و عدم تحقق درآمدهای دانشگاه به دلایل ضعف مالی دانشجویان و عدم پرداخت مطالبات سازمان ها و دستگاه ها،برخی از فعالیت ­های اعضای هیات علمی و دانشجویان که نیازمند منابع مالی است با چالش مواجه شده که امید است با سیاست های کلان و مبتنی بر حمایت مدیریت جدید و درایت دکتر ولایتی مشکلات مالی واحدها مرتفع و مسیر اجرای پژوهش و تحقیقات هموارتر شود.
گفت‌وگو: حیدر داودی