واشقانی فراهانی در واحد شاهرود:
سقف مبلغ برنامه‌های علمی دانشجویان در دانشگاه آزاد اسلامی بالا‌تر از دولتی‌ها است
سه شنبه 9 دی 1393

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی، شعار اصلی دانشگاه آزاد اسلامی را گذر از دانشگاه آموزش‌محور به پژوهش‌محور و کارآفرین دانست.

دکتر ابراهیم واشقانی فراهانی در ششمین جشنوراه پژوهش و فناوری استان سمنان که در واحد دانشگاهی شاهرود برگزار شد، گفت: در تحصیلات تکمیلی که یکی از شاخصه‌های حرکت به سمت دانشگاه پژوهش‌محور است، سهم خوبی را در آموزش عالی داریم.

وی با تحلیلی از تولید علم در کشور گفت: امروز علم باید اثربخش باشد و همانطور که در ادبیات دینی ما هم هست، علم باید علم نافع باشد.رتبه ما در تولید مقاله در جهان 17 اما در تولید ناخالص ملی 102 است، یعنی آثار خوبی را از تولید علم در اقتصاد کشور نمی‌بینیم و رتبه ما از نظر نوع‌آوری فن‌آورانه 50 است که این نشان می‌دهد در تولید مقالات اثری در نوع آوری فن‌آورانه هم دیده نمی‌شود.

ایجاد مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان؛شاه کلید برنامه راهبردی دانشگاه در بخش پژوهش

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی افزود: به لحاظ ارجاع به مقالات در سایت بین‌المللی رتبه 42 را داریم که این نشان دهنده این است که علی رغم تاکید مقام معظم رهبری که به تولید مقالات اهمیت می‌دهند و می‌فرمایند هرگز نباید از شتاب تولید آن کاست، اما به جنبه اقتصادی کردن آن به درستی نپرداخته‌ایم که با تاکید ایشان که در برنامه افق 1404 ترسیم کرده‌اند که باید 50 درصد تولید ناخالص ملی از تولید علم و شرکت‌های دانش‌بنیان حاصل شود، این مساله مسئولیت همه ما را سنگین‌تر می‌کند که در این راستا دانشگاه آزاد اسلامی مسئولیت سنگین تری دارد. چون 50 درصد آموزش عالی از آن این دانشگاه است و در چشم‌انداز ده ساله دانشگاه پیش‌بینی شده که دانشگاه آزاد باید نقش پیشتاز را نه تنها در سطح کشور بلکه در سطح منطقه از نظر تولید علم داشته باشد؛ در این راستا بیشتر مدنظر ایجاد مراکز رشد و در پی آن ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان در کنار تاسیس پارک‌های علم و فناوری است و این شاه کلید برنامه راهبردی دانشگاه در بخش پژوهش است.

وی از افق آینده این دانشگاه نیز گفت و افزود: اکنون 53 مرکز رشد مصوب داریم که تا پایان 96 باید به 150 برسد و 419 واحد فناور در مراکز رشد داریم که باید تا سال 96 به 800 واحد برسد و انتظارمان این است که این واحد‌ها در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان ادامه فعالیت بدهند.

پذیرش خطرپذیری شرکت‌های دانش‌بنیان

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی با مقایسه دانشگاه‌های بر‌تر جهانی و موفقیت‌های پژوهشی آنان گفت: یک دانشگاه اگر بتواند علم خود را به ثروت تبدیل کند، آثار مثبت بسیاری بر اقتصاد خواهد داشت.

واشقانی فراهانی افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان ماهیت‌شان خطرپذیری است و باید همکاران ما این خطر‌ها را بپذیرند، در همه دنیا از هر 10 شرکت دانش‌بنیانی که تاسیس می‌شود 7 تای آن با شکست مواجه می‌شود و 3 تای آن فعال می‌ماند و از این سه تا یکی سودآور می‌شود لذا طبیعت شرکت‌های دانش‌بنیان ریسک‌پذیری است اما باید با هدف سودآوری و با برنامه پیش رفت و سیاستی که رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تعیین کرده‌ تامین 40 درصد منابع مالی از محلی غیر از شهریه در پایان سال 1396 است و یکی از مبانی تحقق آن همین شرکت‌های دانش‌بنیان و پروژه‌های برون دانشگاهی است.

برنامه راهبردی پژوهش و فناوری دانشگاه هفته آینده ابلاغ می‌شود

وی اظهار کرد: برنامه راهبردی پژوهش و فناوری دانشگاه تایید شده و تا هفته آینده ابلاغ می‌شود که با توجه به ظرفیت‌های موجود در استان‌ها و واحدهای دانشگاهی یعنی نیروی انسانی و زیرساخت‌ها و مزیت‌های بومی و منطقه‌ای باید بر این اساس واحدهای دانشگاهی برنامه پژوهشی خود را تهیه کنند.

وی خطاب به اعضای هیات علمی گفت: اعضای هیات علمی نباید در شاخه‌های مختلف پراکنده بشوند بلکه روی یک برنامه خاص حرکت کنند و نمی‌توان چند لاین تحقیقاتی را با هم ادامه داد.

تمام استان‌های باید دارای یک آزمایشگاه مرجع باشند

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی افزود: سقف مبلغی که برای برنامه‌های علمی دانشجویان کار‌شناسی ارشد و دکترا در دانشگاه آزاد اسلامی تعیین شده بالا‌تر از سقف پیش‌بینی شده از همه دانشگاه‌های دولتی است. به گزارش خبرگزاری آنا، وی خطاب به روسای دانشگاه‌ها نیز گفت: یکی از برنامه‌های ما ایجاد آزمایشگاه ملی است و تمام استان‌های ما باید دارای یک آزمایشگاه مرجع باشند.

واشقانی دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود را از واحدهای خوب در سطح استان و در سطح کشور دانست و گفت: این دانشگاه یکی از واحدهای جامع با ظرفیت‌های بالا است که البته نیازمند برنامه‌ریزی‌های بیشتر روی حوزه پژوهش است.

9 شرکت دانش‌بنیان اقتصادی در دانشگاه‌ آزاد اسلامی استان سمنان ثبت شده است

معاون هماهنگی دانشگاه‌ آزاد اسلامی استان سمنان نیز در این جشنواره در مورد عملکرد حوزه پژوهش استان گفت: بیش از 300 هزار کتاب در کتابخانه‌ها و 831 عضو هیات علمی، 1469 مقاله منتشر شده در مجلات معتبر داخلی، 9 شرکت دانش‌بنیان اقتصادی ثبت شده و در حال ثبت، 10مجله علمی پژوهشی، 2080 مقاله منتشر شده در مجلات بین المللی و ISI، 152 طرح‌های برون دانشگاهی، 128 عنوان تالیف کتاب، 53 اختراع ثبت شده، 725طرح پژوهشی در حال اجرا و خاتمه یافته تنها بخشی از دستاوردهای پژوهشی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی این استان است.

غلامحسن واعظی در ارتباط با طرح‌های دانش‌بنیان و اقتصادبنیان این استان نیز گفت: احداث واحد فراوری و خشکبار در واحد دامغان، تولید صنعتی سولفات سدیم در واحد شاهرود، طراحی و پیاده سازی سامانه دانش افزار الکترونیکی، سامانه تشخیص هوشمند حروف دست نویس فارسی، مرکز تحقیقات ژئوتکنیک لرزه‌ای و بتن‌های توانمند، احداث کارخانه نمک یددار، طرح مزرعه پرورش شترمرغ در گرمسار، بازیافت انواع پلاستیک در شهمیرزاد نیز از دستاوردهای دیگر پژوهشی واحدهای دانشگاهی این استان است که بعضی تصویب و بعضی در حال انجام مراحل تصویب است.

معاون هماهنگی دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان اظهار کرد: آنچه در استان دغدغه داریم با توجه به رشد تحصیلات تکمیلی، رعایت اخلاق علمی، ادبی و حرفه‌ای در حوزه آموزش، پژوهش و فرهنگ در ارتباط متقابل استادان با یکدیگر و دانشجویان است و در این راستا رعایت حق‌الناس بسیار مهم است چرا که دانشجویان شهریه پرداخت می‌کنند و این شهریه باید به خوبی هزینه شود.

وی از واحدهای دانشگاهی خواست از سپرده گذاری وجوه کلان واحد‌ها در بانک‌ها با توجه به وجود تورم پرهیز کرده و این سپرده‌ها را بیش از پیش در تجهیز آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها صرف کنند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود هم در این جشنواره گفت: واضح است که پژوهش و تحقیق بستر ساز مسیر توسعه و پیشرفت کشورهاست و در قرن اخیر که رشد فزاینده کشور‌ها را شاهد هستیم نقش پژوهش‌های کاربردی همسو باصنعت و حل مشکلات جامعه و حرکت در جهت تحقق اهداف نسل سوم و چهارم دانشگاه‌ها که همانا تولید ثروت، اشتغال، فن آوری و کارآفرینی در اقتصاد دانش‌بنیان حاصل می‌شود و این مهم بیش از پیش محرز است.

اجرای پژوهش‌های کاربردی تقاضامحور در واحد شاهرود

احمد دزیانیان افزود: یونسکو در چشم انداز جهانی آموز عالی برای قرن 21 دانشگاه‌های نوین را اینگونه توصیف کرده است: جایگاهی که در آن مهارت‌های کارآفرینی در آموزش عالی به منظور تسهیل قابلیت‌های فارغ التحصیلان و جهت تبدیل شدن به ایجاد کنندگان کار توسعه می‌یابد لذا در این راستا دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود نیز در راستای تحقق برنامه‌ها و اهداف کلان دانشگاه آزاد اسلامی با همت اساتید، کارکنان و دانشجویان تمرکز خود را بر روی اجرای پژوهش‌های کاربردی تقاضامحور معطوف داشته و در این ارتباط موفقیت‌های قابل توجهی در اجرای طرح‌های برون دانشگاهی داشته است به طوری که تاکنون 71 فقره طرح برون دانشگاهی، دو شرکت دانش‌بنیان فعال و همچنین تاسیس مرکز رشد فناوری‌های نوین پیشرفته که در دستور بررسی در سازمان مرکزی قرار دارد از جمله فعالیت‌های موثر در بخش پژوهش این دانشگاه بوده است.