معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی:
دفتر ثبت اختراع و تجاری سازی طرح ها در دانشگاه آزاد راه اندازی می شود
شنبه 30 مرداد 1395

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی از عزم این دانشگاه برای راه اندازی یک دفتر ویژه متشکل از صاحبنظران و متخصصان این دانشگاه جهت انجام مراحل ثبت اختراعات، تجاری سازی طرح ها و همچنین انتقال فناوری در آینده نزدیک خبرداد.

دکتر ابراهیم واشقانی فراهانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه علمی ایرنا افزود: با راه اندازی این دفتر مانند دانشگاه های بزرگ دنبا اگر تشخیص داده شود که اختراعی با ارزش و از قابلیت تجاری شدن برخوردار است، مسیر حقوقی ثبت اختراع، تجاری سازی و انتقال فناوری آن از سوی خود دانشگاه دنبال خواهد شد.
وی اظهار کرد: طبق برنامه موجود کلیه طرح ها و اختراعات قابل ثبت دانشجویان از سوی صاحب نظران مربوطه در یک کارگروه ویژه در معاونت های پژوهش و فناوری واحدهای دانشگاهی بررسی و برای حمایت اعلام نظر خواهد شد.
واشقانی فراهانی با اذعان به این که در حال حاضر دفتر ثبت اختراع (پتنت) در دانشگاه آزاد اسلامی راه اندازی شده اما هنوز به صورت مناسبی شکل نگرفته است گفت: آنچه مد نظر ما است تشکیل دفتر جدیدی به منظور انتقال فناوری، ثبت اختراع و تجاری سازی طرح های باارزش است.
وی همچنین طرح برخی مسائل را مبنی بر پرداخت نشدن جایزه 100 میلیون ریالی برای اختراعات ثبت شده، به طور کامل بی اساس دانست و گفت: اگر موردی باشد حتما آن را پیگیری خواهم کرد.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی همچنین گفت: طبق بخشنامه دانشگاه آزاد اسلامی، اختراعات ثبت شده که امتیاز آن به اسم دانشگاه آزاد اسلامی باشد، مبلغ 10 میلیون تومان تشویقی پرداخت می شود.
وی افزود: اگر اختراع ثبت شده متقاضی برای خرید و تجاری سازی داشته باشد طبق آئین نامه مالکیت معنوی با واگذاری طرح 50 درصد از ارزش آن متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی، 25 درصد متعلق به استاد راهنما و 25 درصد نیز متعلق به دانشجو است.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی، با بیان این که تعداد ثبت اختراعات داخلی دانشگاه آزاد اسلامی فراوان است، در عین حال تعداد ثبت اختراع بین المللی (پتنت) این دانشگاه را 11 مورد عنوان کرد و گفت: البته هنوز این طرح ها به مرحله تجاری سازی نرسیده است.
وی در عین حال گفت: البته طبق قراردادی که سال گذشته با استانداری مازندران بسته شد، قرار است از فرایند حاصل از یکی از این پتنت های بین المللی به صورت غیر مستقیم برای از بین بردن زباله های بیمارستانی استفاده شود که به لحاظ اجرایی در مرحله نصب تجهیزات است.
واشقانی فراهانی با تاکید بر این که برنامه دانشگاه آزاد اسلامی انجام فراخوان به منظور شناسایی طرح ها و ابتکارات قابل تجاری شدن است گفت: به محض شناسایی طرح های قابل تجاری شدن از سوی کارگروه ها، نسبت به ظرفیت سنجی، بازاریابی و همچنین تجاری سازی آن گام خواهیم برداشت.
این مقام مسئول در دانشگاه آزاد با بیان این که سرمایه گذاری در طرح های دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی از یک روال قانونی و مشخص برخوردار است، به محدودیت مالی این دانشگاه اشاره کرد و گفت: به دلیل این که بودجه این دانشگاه تنها از محل شهریه دانشجویان تامین می شود بایستی دقت لازم در هزینه کرد آن صورت گیرد.
وی گفت: اگر دانشجویی ثبت اختراعی دارد و برای طرح خود برنامه کسب و کار یا بیزینس پلن (Business Plan) تهیه و به شورای اقتصاد و سرمایه گذاری دانش بنیان دانشگاه آزاد محل خود ارائه کند، این طرح از سوی کارگروه های ذیربط بررسی و در صورت تصویب طرح تا 35 درصد میزان اعتبار مورد نیاز طرح، دانشگاه در آن سرمایه گذاری خواهد کرد.
واشقانی فراهانی تصریح کرد: البته در طرح هایی که مطابق با پیش بینی ها از آینده روشن تر و سودآوری مناسبی برخوردار باشد، با تصویب شورای اقتصاد دانش بنیان سازمان مرکزی دانشگاه آزاد، بعضا تا 70 درصد اعتبار مورد نیاز طرح با ارائه دهنده آن مشارکت در سرمایه گذاری صورت خواهد گرفت.

منبع : ایرنا