پارکی با ویژگی‌های متفاوت در عرصه علم و فناوری
دو شنبه 6 دی 1395

دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یکی از نهادهای علمی فرهنگی کشور و بزرگترین دانشگاه حضوری جهان با هدف حمایت مادی و معنوی از شرکت‌های دانش‌‌بنیان، هسته‌ها و واحدهای فناور مستقر در مراکز رشد، سال 93 با اخذ مجوز لازم، اقدام به ایجاد پارک علم و فناوری در تهران کرد.

دفتر مرکزی پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در تهران واقع است و در آن، فضایی برای دفتر فروش و تعامل شرکت‌ها با سازمان‌ها ایجاد شده است.
تاکنون 16 شرکت دانش‌بنیان جذب پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی شده و در این پارک مستقر هستند. در این راستا سامانه http://ideac up.ir نیز برای ثبت درخواست شرکت‌های دانش‌بنیان برای استقرار در پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی راه‌اندازی شده است؛ شرکت‌ها با ثبت‌نام در این سامانه و بررسی ایده و محصول آنها، می‌توانند در این پارک مستقر شوند.
پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی یکی از بزرگترین پارک‌های علم و فناوری کشور محسوب می‌شود. مدل پارک علم و فناوری این دانشگاه با پارک‌های دیگر متفاوت است؛ پارک‌های دولتی اجازه سرمایه‌گذاری در شرکت‌های مستقر در پارک را ندارند در صورتی که پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی به صورت مستقیم یا غیرمستقیم می‌‌تواند به سرمایه‌گذاری و حمایت مادی و معنوی از شرکت‌ها ورود کند.
راه‌اندازی شرکت زنجیره‌ خدمات تجاری‌سازی یکی دیگر از ویژگی‌های پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی است و هدف آن ارائه خدمات حقوقی، مالی، بازاریابی، برندسازی، صادرات، توسعه بازار، فنی و مهندسی، تهیه طرح توجیهی، هدایت شرکت‌ها، تهیه صورت سود و زیان و... است.
«صندوق پژوهش و فناوری» هم به زودی با مبلغ قابل توجهی و با کمک «صندوق نوآوری و شکوفانی» معاونت علمی ریاست‌جمهوری به‌منظور کمک مالی و گسترش شرکت‌هایی که در پارک علم و فناوری مستقر هستند، ایجاد می‌شود. مشارکت و سرمایه‌گذاری در شرکت‌های دانش‌بنیان و ارائه انواع تسهیلات همچون ضمانت‌نامه، وام قرض‌الحسنه بدون بهره یا کم بهره و سرمایه‌گذاری کوتاه مدت، خدماتی است که از طریق صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی ارائه خواهد شد.
یک شتاب‌دهنده (accelerator) و مرکز رشد اقماری نیز در پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی راه‌اندازی شده است. این شتاب‌دهنده وظیفه سریع در رسیدگی به ایده خام شرکت‌های دانش‌بنیان را دارد و ایده را به محصول تبدیل می‌کند.
نخستین مرکز شتابدهی و مرکز اقماری پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در تهران روز گذشته با حضور دکتر ابراهیم واشقانی فراهانی معاون پژوهش و فناوری و دکتر داود ثمری مدیرکل توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامی و جمعی از مدیران این معاونت در راستای تبدیل علم به ثروت و حمایت از طرح‌های علمی و محصولات تجاری‌سازی به بهره‌برداری رسید.
دانشگاه آزاد اسلامی برای 100 مرکز رشد خود دفاتر مخصوصی تهیه کرده است تا شرکت‌های دانش‌بنیان بتوانند با مراکز تجاری پایتخت تعامل داشته باشند. یکی از خدماتی که در پارک‌ علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی ارائه می‌شود، نبود سیستم اجاره‌بها و فراهم کردن زیرساخت‌های لازم همچون سالن کنفرانس، سالن همایش، اینترنت و تلفن است.
هدف دانشگاه آزاد اسلامی از حمایت شرکت‌های دانش‌بنیان، توسعه اقتصاد مقاومتی و ایجاد کارآفرینی در کشور است، بزودی از سرمایه‌گذاران کوچک و بزرگ دولتی و خصوصی دعوت می‌‌شود که در پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی دفتر داشته باشند و کمک کنند که این سرمایه‌گذاران در شرکت‌های دانش‌بنیان سرمایه‌گذاری کنند.
ارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی هیچ محدودیتی در پذیرش شرکت‌های دانش‌بنیان ندارد و اولویت پذیرش با شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی و شرکت‌هایی است که در فضای کشور، کارآفرینی کرده باشند.
ایجاد مراکز رشد در واحدهای دانشگاهی کشور از دیگر فعالیت‌‌های دانشگاه آزاد اسلامی در عرصه‌ علم و فناوری است و از آنجایی که این دانشگاه متعهد شده تا پایان سال 96 تعداد مراکز رشد خود را به 150 مرکز برساند، سعی می‌کند تا در ادامه فعالیت‌های خود این تعهد را جامه عمل پوشانده و مراکز رشد را به عدد مورد نظر برساند.
دانشگاه آزاد اسلامی تاکنون بیش از 100 مرکز رشد در واحدهای دانشگاهی خود در سراسر کشور راه‌اندازی کرده و بیش از 900 هسته و واحد فناور و 170 شرکت دانش‌بنیان در آنها مستقر شده‌اند.
در این راستا پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی برای رسیدن به جایگاه متناسب در راستای اهداف نسل سوم دانشگاه‌ها با توجه به فراهم بودن ظرفیت‌ها و بستر مناسب در این دانشگاه در زمینه تجاری‌سازی و توسعه اقتصادی با مجوزهای رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری واقع در مجموعه گل یخ دانشگاه آزاد راه اندازی شد و تاکنون 16 شرکت در این پارک جذب و مستقر شده اند و همچنان ظرفیت برای پذیرش متقاضیان اعم از پژوهشگران و استادان، دانشجویان، شرکت‌ها و واحدهای فناور موجود است که در صورت تمایل می توانند از طریق سامانه سافا به آدرس ideacup.ir ثبت نام کرده و درخواست خود را اعلام کنند تا امکان جذب میسر شود.
پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در اطلاعیه‌هایی از شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور برای استقرار در این پارک دعوت کرده است. نکته قابل توجه آنکه به شرکت‌های مستقر در پارک یاد شده علاوه بر دفتر کار، امکاناتی در زمینه سرویس‌دهی خطوط تلفن و اینترنت و استفاده از اتاق جلسات، کنفرانس، سالن سمیناری، کارگاه‌های آموزشی در بحث تجاری سازی، مشاوره، معرفی به صندوق‌های سرمایه‌گذاری نهادها در این پارک فراهم است و شرکت‌های مستقر شامل همه معافیت‌های قوانین پارک‌های علم و فناوری هستند.
نیم‌نگاهی به امکانات پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی
- تسهیل و مشاوره در روند اخذ گواهی دانش‌بنیان
- استفاده از بازار بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی برای محصولات شرکت‌ها
- مشارکت دانشگاه آزاد اسلامی در طرح‌های منتخب
- امکان استقرار در واحد‌های اداری پارک دانشگاه آزاد در تهران و مراکز استان
- واگذاری زمین و زیر ساخت در پارک‌های استانی دانشگاه آزاد
- استفاده از ظرفیت واحد‌های بین المللی دانشگاه آزاد برای ورود به بازار خارجی
- برگزاری دوره‌های تخصصی در حوزه تجاری سازی شامل بازاریابی، مالی، اداری، صادرات، تولید و غیره
- استفاده از شبکه گسترده مربیان حرفه ای (منتورینگ) از اساتید دانشگاه و صنعت داخل و خارج کشور
- حمایت‌های لازم برای استفاده از امکانات صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونت علمی و فناوری
- معرفی برای اخذ وام کم‌بهره به سیستم بانکی مورد قرارداد با دانشگاه آزاد اسلامی
- شرکت در نمایشگاه‌های ملی و بین المللی و کمک در جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی
- امکان جذب در شتاب‌دهنده‌های تخصصی واحد‌های مختلف دانشگاه آزاد اسلامی
- ارائه بسته‌های تشویقی برای استقرار در دوره‌های پیش رشد در بیش از ۸۰ مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی
- استفاده از مزایای تفاهم نامه‌های همکاری با پارک‌های سایر کشورها از جمله پارک skolkova روسیه و پارک‌های سوئد
نکنه قابل ذکر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی از فعالیت در عرصه بین‌المللی علم و فناوری نیز غافل نشده و تفاهم‌نامه همکاری با بزرگترین پارک علم و فناوری روسیه امضا کرده است. این تفاهم‌نامه همکاری مشترک در مراسمی در حاشیه سی و سومین اجلاس جهانی پارک های علم و فناوری که به مدت 3 روز در مسکو و با حضور روسای پارک های فناوری جهان به عنوان بزرگ ترین رویداد جهانی در این حوزه، برگزار شد با حضور دکتر ابراهیم واشقانی فراهانی معاون پژوهشی و فناوری این دانشگاه امضا شد که می‌توان این تفاهم‌نامه را شروع خوبی برای توسعه فعالیت‌های فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در سطح بین المللی دانست.
مهمترین نقطه عطف این تفاهم‌نامه، راه‌اندازی دفتر دانشگاه آزاد در پارک skolkova و راه‌اندازی دفتر بزرگ ترین پارک روسیه در دانشگاه آزاد اسلامی است.
توسعه فناوری در شهرک‌های فناوری آزاد (شفا) طرحی دیگر در دانشگاه آزاد اسلامی است که فعالیتی متفاوت از پارک علم و فناوری این دانشگاه دارد. «شفا» به دنبال کارهای خدماتی است و شهرک‌های صنعتی در آن قرار می‌گیرد. تفاوت این شهرک‌ها با پارک‌های علم و فناوری در این است که در این شهرک‌ها علاوه بر بخش‌های صنعتی، بخش‌های خدماتی همچون هایپر مارکت‌ها هم قرار دارند اما در پارک‌های علم و فناوری موضوع فعالیت صرفا توسعه علم و فناوری است.
دانشگاه آزاد اسلامی یک پارک علم و فناوری دارد و تمرکز آن بر راه‌اندازی شهرک‌های فناوری آزاد (شفا) است که این شهرک‌ها تلفیقی از پارک علم و فناوری و شهرک‌های صنعتی و صنفی است.
آن‌گونه که دکتر ابراهیم واشقانی فراهانی معاون پژوهش و فن‌آوری دانشگاه آزاد اسلامی گفته؛ تاکنون کلنگ‌زنی 17 شهرک فن‌آوری آزاد در مراکز استان‌ها انجام شده است و ابراز امیدواری کرده که تا پایان سال 1396 همه مراکز استان به این شهرک‌ها مجهز شوند.
آنچه مسلم است، مصمم بودن دانشگاه آزاد اسلامی برای فعالیت در عرصه علم و فناوری است چنانچه در دوره مدیریت جدید دانشگاه آزاد اسلامی، تلاش بسیاری برای تبدیل علم و دانش به ثروت و تجاری‌سازی محصولات دانش‌بنیان شده است و یکی از مولفه‌های اصلی آن راه‌اندازی مراکز رشد، شرکت‌های دانش‌بنیان و هسته‌های فن‌آور بوده و توجه به فعالیت‌های دانش‌بنیان و گذر از یک دانشگاه آموزش‌محور به دانشگاه پژوهش‌محور از رویکردهای اساسی است.
بتازگی در راستای سرعت‌دهی به این امر و برای حمایت از اقتصاد مقاومتی و ترویج اقتصاد دانش‌بنیان در جلسه هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی مقرر شده که همه فعالیت‌های مربوط به شرکت‌ها و محصولات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی محصولات دانشگاهی و ارتباط با صنعت و جامعه در تشکیلات معاونت پژوهشی و فناوری تجمیع شود.
دفتر تجاری‌سازی دستاوردهای پژوهشی و فناوری نیز به عنوان یک اداره کل جدید در معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل خواهد شد.
گزارش: احسان عربی مفرد